Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.XI/443-28/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.XI/443-28/07
Data
2007.09.07


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
prowizje
umowa pośrednictwa
usługi
usługi akwizycji


Pytanie podatnika
Czy zapis art. 113 ust. 8 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, będzie miał zastosowanie do czynności wykonywanych w ramach umowy zawartej z Dystrybutorem w dniu 17.02.2006 r. na dystrybucję "..."?
Tożsamy z
111368, 145583


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 czerwca 2007 r. (data wpływu 2 lipca 2007 r.), nie podziela poglądu iż do świadczonych przez Pana usług na rzecz Dystrybutora nie ma zastosowania przepis art. 113 ust. 8 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarł Pan w dniu 17.02.2006r. umowę na dystrybucję „...” z jej Dystrybutorem. Zapisy umowy stanowią, iż jako przedstawiciel, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i serwisu elektronicznego sprzętu radiowo-telewizyjnego wykonuje Pan usługi polegające na rozpowszechnianiu informacji na temat platformy „...” oraz usługi w zakresie podejmowania działań związanych z zawarciem i wykonaniem umów klienckich pomiędzy „...” a klientami, a także usługi instalacji dekodera lub anteny. Dystrybutor upoważnił Pana do zawierania umów klienckich i do pobierania opłat od klientów.

Jako przedstawiciel nie nabywa Pan praw do dekoderów i powierzonego przez Dystrybutora sprzętu, natomiast za każdy dekoder ma Pan obowiązek uiścić kaucje gwarancyjną oraz ubezpieczyć powierzone dekodery na własny koszt.

Jednocześnie umowa w sposób szczegółowy reguluje zasady zawierania umów klienckich z których to zasad wynika, ze przedstawiciel będzie doprowadzał do zawarcia umowy klienckiej pomiędzy „...”, a klientem. Z tytułu zawarcia umów przez „...” z potencjalnym klientem przedstawiciel ma obowiązek pobierać opłaty z tytułu zakupu dekodera (zestawu) przez klienta, a pobrane opłaty przekazywać na rachunek Dystrybutora oraz ma obowiązek przekazywać Dystrybutorowi umowy klienckie. Ponadto przedstawiciel ma obowiązek sprawdzić prawidłowe działanie dekodera, a w przypadkach przewidzianych w umowie, przedstawiciel ma obowiązek dokonać montażu anteny lub na życzenie klienta i jego koszt, wykonać instalacje bądź dokonać zmiany instalacji istniejącej. Za jakość i montaż instalacji odpowiada Pan, jak również odpowiada Pan za jakość osprzętu dodatkowego. Osprzęt dodatkowy np.: kabel Chinch, kabel koncentryczny, złącza typu F, uchwyt do montowania anteny itp. stanowi Pana własność i jest Pana towarem handlowym.

Zgodnie z postanowieniami umowy, przedstawicielowi przysługuje ustalone wynagrodzenie:

- za doprowadzenie do zawarcia umowy z klientem, jako iloczyn określonej kwoty przez liczbę zawartych umów klienckich ujętych w Raporcie

- za pobieranie opłat abonamentowych (określone kwoty od każdej pobranej od klienta i przekazanej w terminie Dystrybutorowi opłaty abonamentowej z tytułu korzystania z pakietów programów przez okres 6 lub 12 miesięcy od daty zawarcia umowy klienckiej wraz z opłatą z tytułu udostępnienia dekodera na ten okres).

Nie przysługuje Panu zwrot kosztów związanych z realizacją umowy, ani też prawo do jakiegokolwiek innego wynagrodzenia.

Do wniosku załączył Pan kserokopię umowy o dystrybucję „...” zawartą przez Pana z Dystrybutorem w dniu 17.02.2006 r.

Pana zdaniem zapis art. 113 ust. 8 w związku z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania do czynności wykonywanych przez Pana w ramach umowy zawartej w dniu 17.02.2006 r.

Tut. Organ nie podziela Pana poglądu w sprawie.

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwolnieni od podatku są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do art. 113 ust. 8 cyt. ustawy w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30 - krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 4 podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonej umowy z dnia 17.02.2006r. bezsprzecznie wynika, iż pośredniczy Pan w zawieraniu umów klienckich między Dystrybutorem a klientem oraz w przekazywaniu Dystrybutorowi pobranych od klienta opłat abonamentowych z tytułu korzystania z pakietów programów wraz z opłatą z tytułu udostępnienia dekodera.

Zapisy § 12 w/w umowy przewidują, za zawarcie jednostkowej umowy klienckiej oraz każdej pobranej od klienta i przekazanej Dystrybutorowi w/w opłaty, określone wynagrodzenie kwotowe. Wynagrodzenie to jest płatne po otrzymaniu przez Dystrybutora prawidłowej faktury VAT, wystawionej przez Pana na koniec każdego miesiąca, na podstawie specyfikacji i rozliczenia zawartych umów przesłanych przez Dystrybutora.

Zarówno unormowania zawarte w art. 30 ust. 1 pkt 4 jak i art. 113 ust. 8 ustawy o VAT przewidują, iż prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, agenci, zleceniobiorcy lub inne osoby świadczące usługi o podobnym charakterze otrzymują z tytułu świadczonych czynności kwotę prowizji lub inne postaci wynagrodzeń. Zatem wynagrodzenia, które otrzymuje Pan za wykonane na rzecz Dystrybutora usługi podlegają przepisowi art. 113 ust. 8 ustawy o VAT.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż do usług wykonywanych na rzecz klienta, takich jak wykonanie instalacji lub dokonanie zmian w instalacji istniejącej nie ma zastosowania regulacja zawarta w art. 113 ust. 8 cytowanej ustawy.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 w związku z art. 239 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj