Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-100/05/PG/5654
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-100/05/PG/5654
Data
2006.01.23


Referencje


Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przemieszczanie towarów
skład konsygnacyjny
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy opisane przemieszczenie towarów do składu konsygnacyjnego może być traktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów z prawem do zastosowania stawki 0 %?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 24.10.2005 r. (doręczonego w dniu 25.10.2005 r.), uzupełnionego w dniu 09.01.2006 r. z zakresu podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik przedstawia następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca planuje dokonać dostawy do składu konsygnacyjnego typu „Call of stock" na terenie Czech. Towary będą wysyłane do składu, będącego własnością kontrahenta czeskiego, który będzie decydował, w którym momencie pobierze je ze składu do dalszej produkcji. Spółka nie jest zarejestrowana w Czechach dla potrzeb rozliczania podatku VAT. Kontrahent żąda w momencie wprowadzenia produktów podatnika do jego magazynu, będącego równocześnie składem konsygnacyjnym typu call stock off tzw. faktury pro - forma, umożliwiającej zastosowanie przepisów o dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym, a następnie po wyprowadzeniu wyrobów do produkcji - faktury handlowej, od której będzie liczony termin płatności.
Z informacji posiadanych przez spółkę wynika, iż nie będzie obowiązana do rozliczania podatku na terenie Czech, gdyż w myśl przepisów czeskich, obowiązki z tego tytułu będą spoczywać na kontrahencie.

Pytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia kwestii, czy opisane przemieszczenie towarów do składu konsygnacyjnego może być traktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów z prawem do zastosowania stawki 0 %.

Podatnik uważa, iż nie będzie stanowiło naruszenia przepisów podatkowych uznanie dostawy do składu konsygnacyjnego typu call stock off za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, dla której obowiązek podatkowy powstanie w momencie przemieszczenia. Jednocześnie Spółka wiedząc dla kogo w ostateczności przeznaczony jest towar wystawi fakturę VAT z numerem NIP UE odbiorcy, co pozwoli na zastosowania stawki podatku VAT 0 % w momencie przemieszczenia towarów. Spółka będzie dysponowała potwierdzeniami dokumentów przewozowych oraz potwierdzeniem odbioru towaru przez konsygnatariusza, który będzie w przyszłości ostatecznym nabywcą towaru.

Naczelnik tut. Urzędu analizując powyższe zagadnienie potwierdza stanowisko Podatnika.

Procedura składu konsygnacyjnego jest szczególnym rodzajem uproszczenia i udogodnienia działalności gospodarczej.

Niektóre państwa członkowskie wprowadziły do porządku krajowego regulacje szczególnie dotyczące składu typu call stock off. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opartej na dyrektywach unijnych nie znalazły się żadne szczególne unormowania dotyczące rozliczenia transakcji przemieszczenia własnych towarów do składu konsygnacyjnego i ich sprzedaży w składzie, w związku z tym należy zastosować zasady ogólne.

W rozumieniu art. 13, ust. 3 ustawy o VAT za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się także przemieszczenie własnych towarów przez podatnika z tego kraju do innego państwa Wspólnoty, jeżeli te towary będą służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego państwa. Taki zapis powyższego artykułu oznacza, że dla zaistnienia ustawowej definicji dostawy wewnątrznątrzwspólnotowej Spółka musiałaby zarejestrować się na terytorium innego państwa (tu Czechy) dla celów rozliczenia tam podatku od wartości dodanej. Ponieważ tego nie uczyniła, tłumacząc, że w świetle prawa czeskiego nie ma takiego obowiązku, to należy przyjąć, że dostawa towarów dla kontrahenta czeskiego za pośrednictwem składu typu cali stock off będzie mogła być uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w przepisach art. 13 ust. 1 i art. 42 ustawy o VAT.

Z pisma Spółki wynika, że z chwilą dokonania dostawy do składu typu call stock off na teren Czech wystawiła już fakturę VAT, w związku z tym będzie jej przysługiwało prawo do zastosowania 0 % stawki VAT.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj