Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-70/07/KK
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-70/07/KK
Data
2007.08.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
premia prowizyjna
terminowość zapłaty
wartość sprzedaży
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy Spółka otrzymuje od producenta premię za wyniki sprzedaży w związku z nabyciem towarów o wartości przekraczającej określoną w umowie kwotę netto oraz za terminowe regulowanie należności, premia ta stanowić będzie przychód podatkowy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 31.05.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 05.06.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy w przypadku, gdy Spółka otrzymuje od producenta premię za wyniki sprzedaży w związku z nabyciem towarów o wartości przekraczającej określoną w umowie kwotę netto oraz za terminowe regulowanie należności, premia ta stanowić będzie przychód podatkowy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest Stroną umów cywilnoprawnych, w których jako firma prowadząca działalność gospodarczą w zakresie hurtowej dystrybucji produktów farmaceutycznych, w zamian za nabycie od kontrahentów towarów w wartości przekraczającej określoną w umowie kwotę netto oraz terminowe regulowanie zobowiązań wobec sprzedającego, otrzymuje od producenta premię za wyniki sprzedaży, w kwocie stanowiącej równowartość określonej procentowo części wartości netto całego zamówienia.W związku z powyższym Strona wnosi o odpowiedź na pytanie, czy w przypadku, gdy Spółka otrzymuje od producenta premię za wyniki sprzedaży, premia ta stanowić będzie przychód podatkowy.Spółka stoi na stanowisku, iż wynagrodzenie, o którym mowa we wniosku, winno stanowić przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Strony w przedmiotowej sprawie, premia ma charakter wynagrodzenia za świadczone przez nabywcę towaru usługi i nie jest przyporządkowana do konkretnej dostawy, ponieważ została ona przyznana za realizację przez podatnika w danym okresie zakupów o określonej wartości. W tej sytuacji stanowić będzie ona przychód podatkowy. Na potwierdzenie swojego stanowiska Strona powołuje się na pismo Ministra Finansów z dnia 30.12.2004r., znak PB3-812-1222/2004/AP/4026.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie premii otrzymanej od sprzedawcy towarów mogą wystąpić dwie sytuacje, które wywołują różne skutki podatkowe.1.Gdy premia pieniężna przyznawana jest za określone działania podejmowane przez nabywcę i nie wiąże się z żadną konkretną dostawą, stanowi wynagrodzenie nabywcy za świadczone na rzecz dostawcy usługi, a w konsekwencji stanowić będzie ona przychód podatkowy.2.W przypadku zaś, gdy otrzymana premia nie wiąże się ze świadczeniem przez Spółkę na rzecz dostawcy żadnych świadczeń, będących ekwiwalentem otrzymanej premii, winna być traktowana jak rabat, pomniejszający wartość nabytych towarów, a co za tym idzie winna pomniejszać koszty uzyskania przychodów.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją opisaną w punkcie pierwszym. Strona uzyskuje premię za konkretne działania, a mianowicie za osiągniętą sprzedaż (wiąże się ona z nabyciem towarów za kwotę przekraczającą określoną w umowie wartość netto, powyżej której wypłacany jest bonus). Premia ta nie wiąże się z żadną konkretną dostawą. Powiązana jest z zakupami poczynionymi przez Stronę w określonym okresie bądź terminowym regulowaniem należności. Dlatego też zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami będzie ona stanowiła przychód podatkowy z tytułu prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej. Powyższe stwierdzenia tutejszego organu podatkowego znajdują potwierdzenie w powoływanym przez Stronę piśmie Ministra Finansów z dnia 30.12.2004r., znak PB3-812-1222/2004/AP/4026.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj