Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PP_443_1_06_P
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP_443_1_06_P
Data
2006.01.10



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
korekta podatku
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość złożenia korekty deklaracji VAT -7 i skorygowania podatku naliczonego od zakupionego paliwa, w związku z uzyskaniem wyciągu ze świadectwa homologacji samochodu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 06-09-2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące pytania „czy istnieje możliwość złożenia korekty deklaracji VAT -7 i skorygowania podatku naliczonego od zakupionego paliwa, w związku z uzyskaniem wyciągu ze świadectwa homologacji samochodu„ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny podany przez podatnika, będący przedmiotem analizy organu podatkowego:

Pan ... prowadzi działalność gospodarczą- usługi transportowe.
W okresie od 05/2004 do 12/2004 i od 01/2005 do 2/2005 r. nie posiadał świadectwa homologacji na samochód ... i nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do w/w samochodu, wykazując te wartości w poz. 57 deklaracji VAT 7.
W miesiącu marcu 2005 r. uzyskał skrócony odpis wyciągu ze świadectwa homologacji.

Z załączonych do wniosku dokumentów (tj. odpis wyciągu ze świadectwa homologacji, dowód rejestracyjny) wynikają następujące dane:
- dopuszczalna masa całkowita 9200kg - dopuszczalna ładowność 4600kg
- ilość miejsc 2

Po uzyskaniu w/w danych oraz przy zastosowaniu wzoru z art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) , Strona dokonuje odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa.

Stanowisko pytającego:
Podatnik ma możliwość dokonania korekty podatku naliczonego w deklaracji VAT -7 celem odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa za okres od miesiąca 05/2004 do 02/2005 r.

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:
Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w treści obowiązującej do 21-08-2005 r. jednoznacznie regulował kwestię odliczenia podatku VAT od nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu.Zgodnie z w/w przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowycho których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tj. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:
Dł - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

Na podstawie art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) dopuszczalna ładowność pojazdów, określona była na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Z przepisów nie wynikało, aby sam fakt braku u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy.

Istotne było, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, iż ładowność tego pojazdu jest wyższa niż określona wzorem w art. 86 ustawy o VAT.

W opinii tutejszego organu ustawodawca nie zamierzał pozbawić prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw służących do napędu samochodów dla których podatnicy nie posiadali świadectwa homologacji, bądź decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania.

Podatnik, który wykorzystywał dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy w świetle przepisów art. 86 - posiada prawo do skorzystania z uprawnienia do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa.

Zapis art. z art. 86 ust. 10 i ust. 11 w/w ustawy wskazuje,że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje m.in. w rozliczeniu za okres w którym otrzymano fakturę, bądź w następnym okresie rozliczeniowym.
Jak wynika z podanych przez podatnika we wniosku danych upłynął już termin do rozliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu paliw za okres od 05/2004 do 02/2005 r. (za okres w którym otrzymano fakturę, bądź w następnym okresie rozliczeniowym)

Jednakże w związku z treścią art. 86 ust. 13 w/cyt. ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach w/w może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Powyższa interpretacja
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia -art. 236 § 1 i 2 pkt 1 ustawy Ordynacja Podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj