Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BF-II/415-60/07/BCz
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BF-II/415-60/07/BCz
Data
2007.07.06



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację
zakup


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć od podstawy opodatkowania za 2006r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesionych na zakup roweru?


DECYZJA


Na podstawie art. 14b§5 pkt1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 17 maja 2007r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Piasecznie) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z dnia 9 maja 2007r. Nr 1418/ZD/F/415/36/07/PM uznające Pani stanowisko oraz argumenty przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2007r., uzupełnionym w dniu 27 marca 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej odliczenia od dochodu za 2006r. z tytułu ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup roweru jako nieprawidłowe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka:


- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.


U z a s a d n i e n i e


Jak wynika z akt sprawy – wnioskiem z dnia 07 marca 2007r., uzupełnionym w dniu 27 marca 2007r. wystąpiła Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.


Zapytanie dotyczyło kwestii odliczenia od podstawy opodatkowania za 2006r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup roweru.Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku – jest Pani inwalidą z orzeczoną na stałe częściową niezdolnością do pracy z powodu choroby narządu ruchu (endoproteza stawu biodrowego).Z uwagi na miejsce zamieszkania oddalone po kilka kilometrów od Urzędu Gminy, ZUS, Urzędu pocztowego, przychodni lekarskiej, kościoła, supermarketu i stacji PKP, z której dojeżdża Pani do pracy, dokonała Pani zakupu roweru.Pani małżonek ma orzeczoną przez ZUS II grupę inwalidztwa. Nie posiadacie Państwo samochodu.


Pani zapytanie dotyczyło możliwości odliczenia od dochodu za 2006r. z tytułu ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na zakup roweru jako narzędzia niezbędnego do rehabilitacji i umożliwiającego wykonywanie codziennych czynności życiowych.Zdaniem Pani - jako osoba niepełnosprawna może Pani dokonać odliczenia powyższych wydatków zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ rower ten umożliwia wykonywanie codziennych czynności życiowych i jest sprzętem niezbędnym w rehabilitacji.


Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie po rozpatrzeniu powyższego wniosku – postanowieniem z dnia 9 maja 2007r. Nr 1418/ZD/F/415/36/07/PM nie potwierdził Pani stanowiska zawartego we wniosku z dnia 07 marca 2007r., uzupełnionym w dniu 27 marca 2007r.W uzasadnieniu swojego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie podniósł, że rower jest sprzętem o charakterze ogólnodostępnym, służącym jednocześnie do użytku powszechnego, a więc nie cechuje się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji pomimo, iż może ułatwiać wykonywanie czynności życiowych w związku z niepełnosprawnością.


Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie pismem z dnia 17 maja 2007r. wniosła Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.


W zażaleniu wnosi Pani o zmianę stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie zawartego w postanowieniu z dnia 9 maja 2007r. podtrzymując swoje argumenty zawarte we wniosku z dnia 7 marca 2007r., uzupełnionym w dniu 27 marca 2007r.Rower ułatwia Pani codzienne czynności życiowe i służy do rehabilitacji na świeżym powietrzu. Ustawodawca wyłączył z możliwości odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej sprzęt gospodarstwa domowego, do którego rower się nie zalicza.


Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia i w oparciu o przepisy prawa stwierdza, co następuje:


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz 30a-30c stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu kwot: wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.


Katalog wydatków, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 wymieniony został przez ustawodawcę w art. 26 ust. 7a ustawy. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6 uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie niezbędnych czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.Stwierdzić zatem należy, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo-rehabilitacyjne.


Z uregulowań zawartych w wyżej wymienionych przepisach wynika zatem, że:- pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności musi pozostawać ścisły związek,- zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz przywracaniu sprawności organizmu,- cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter (nie może stanowić artykułu powszechnego używania i wykorzystywania przez inne osoby).


Mając na względzie powyższe – podnieść należy, że rower nie spełnia wymagań indywidualnego przeznaczenia. Jest to sprzęt powszechnego użytku, przeznaczony do korzystania przez nieokreślony krąg osób. Niewątpliwie ułatwia wykonywanie czynności życiowych ale nie jest narzędziem niezbędnym w rehabilitacji. Nie jest też sprzętem o charakterze medycznym.Wydatku poniesionego na zakup roweru nie może Pani zatem odliczyć od dochodu za 2006r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej.


Z tych wszystkich względów Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj