Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-51/06/R3
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-51/06/R3
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy wypłata odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądu w związku z oddaleniem żądania pracownika o przywrócenie do pracy w jednym wymiarze godzin, jest opodatkowane podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 30.05.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczyło kwestii:
Czy wypłata odszkodowania zasądzonego wyrokiem sądu jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W dniu 19.06.2006 r. wniosek został uzupełniony o własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 10.05.2006 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie Wydział IV Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał wyrok (sygn.akt IV P 3977/OS/N) o zapłatę odszkodowania. Odszkodowanie zostało zasądzone w związku z oddaleniem żądania pracownika o przywrócenie do pracy w pełnym wymiarze zatrudnienia.

Zdaniem płatnika odszkodowanie wypłacane na podstawie wyroku sądu jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze nie podziela stanowiska. Odszkodowania objęte przez ustawę zwolnieniem przedmiotowym zostały wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym. Należą do nich otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit.a-g tego przepisu.

Z kolei w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania (czyli inne niż te, których zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw), otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z treści powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż ze zwolnienia od podatku dochodowego mogą korzystać inne odszkodowania (inne niż określone w wyżej powołanym art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym), które wynikają z wyroku lub ugody sądowej, o ile nie odnoszą się do utraconych korzyści.

Szkoda w postaci utraconych korzyści, do której nawiązują w/w przepisy podatkowe, została określona w art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego. W świetle tego przepisu uszczerbek dotykający poszkodowanego może wystąpić w dwóch przypadkach:
1)straty, którą poniósł w wyniku zdarzenia szkodzącego, wyrażającej się w rzeczywistej zmianie stanu majątku, polegającej albo na zmniejszeniu jego aktywów, albo na zwiększeniu pasywów,
2)utraty przez niego korzyści, polegającej na niepowiększeniu się czynnych pozycji majątku, które byłyby się pojawiły, gdyby nie zdarzenie wyrządzające szkodę.

W niniejszej sprawie odszkodowanie dotyczy korzyści, które pracownik mógłby osiągnąć (tj. spodziewane zarobki), gdyby mu szkody nie wyrządzono (tj. gdyby nadal pracował w pełnym wymiarze zatrudnienia).
W związku z powyższym przedmiotowe odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako związane bezpośrednio ze stosunkiem pracy, stanowi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 cyt. na wstępie ustawy o podatku dochodowym, a zatem ... jest obowiązana jako płatnik obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z art. 31 tej ustawy.

Pouczenie:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy kontroli skarbowej kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgorze (Kraków, ul. Wadowicka 10) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj