Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/I-1479/07/AK
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/I-1479/07/AK
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
diety
działalność gospodarcza
kierowca
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy kierowcom przysługuje wypłata ryczałtu za noclegi, według obowiązaujących styawek dla podróży słuzbowych poza granicami kraju, jeśli samochody są przystosowane do nocowania w nich?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 § l, art. 14 a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r Nr 8, póz. 60 z późn. zm./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

postanawia

uznać stanowisko strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Pismem z dnia 05.04.2007r (data wpływu do Urzędu 11.04.2007r) zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U z 2005 r. Nr 8, póz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych zatrudnia Pan kierowców, którzy jeżdżą do wielu krajów europejskich i nie tylko

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem, czy kierowcom tym przysługuje wypłata ryczałtu za noclegi według obowiązujących stawek dla podróży służbowych poza granicami kraju, jeśli samochody te przystosowane są do nocowania w nich.

Zdaniem Pana przepisy nie zawierają tego typu ograniczeń, zatem kierowcom należy się ryczałt za nocleg, nawet bez przedłożenia przez pracownika rachunku za nocleg.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, co następuje:

Z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002r Nr 236 poz. 1991) wynika, że pracownikowi odbywającemu podróż służbową poza granicami przysługują :

1.diety2.zwrot kosztówprzejazdów i dojazdównoclegówinnych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb

Podstawą rozliczenia kosztów noclegu jest rachunek hotelowy. Jeżeli pracownik nocuje w hotelu, przysługuje mu zwrot kosztów noclegów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, jednak do ustalonego na ten cel limitu określonego w załączniku do ww. rozporządzenia.Przepisy omawianego rozporządzenia przewidują ponadto możliwość zwrotu, w uzasadnionych przypadkach i za zgodą pracodawcy, kosztów noclegu w hotelu w wysokości przekraczającej określone dla poszczególnych państw limity. Rozporządzenie nie definiuje co należy rozumieć przez uzasadnione przypadki ani w jakiej formie ma zostać wyrażona zgoda pracodawcy. W związku z brakiem legalnej definicji tych pojęć należy przyjąć, że pracodawca został upoważniony do oceny zasadności danego wydatku i określenia formy, w jakiej będzie wyrażał swoją zgodę na zwrot kosztów odbytej podróży. W przypadku nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje wyłącznie ryczałt w wysokości 25% limitu za nocleg w hotelu.

Zwrot wydatków (również w postaci ryczałtu) nie przysługuje, w przypadku gdy pracodawca lub strona zagraniczna zapewnia pracownikowi bezpłatny nocleg.Zarówno przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają ograniczeń, co do sposobu pobierania diet przez kierowców, którzy jeżdżą samochodami przystosowanym do noclegu.

Zatem kierowcy, któremu pracodawca zleca wyjazd w celu wykonania zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałym miejscem pracy tego kierowcy przysługuje ryczałt za nocleg, pomimo posiadania przez niego samochodu przystosowanego do nocowania.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § l ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej) za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj