Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF1/415/4111-81/07/BS
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF1/415/4111-81/07/BS
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
domniemanie
fundusz kapitałowy
informacja podatkowa
kapitały pieniężne
prokuratura


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest wykazanie w złożonej przeze mnie deklaracji PIT-38 zerowego dochodu i podatku od zysków kapitałowych jeżeli wykazany w deklaracji PIT-8C złożonej przez firmę mój dochód i podatek został określony nieprawidłowo (sztucznie zawyżony)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Jestem klientem firmy X SJ. Zainwestowałem za pomocą wyżej wymienionej swoje środki. Otrzymałem od firmy X deklarację PIT-8C, w której wykazano dochód z operacji kapitałowych i należny podatek w kwocie. Okazało się, że zarówno dochód jak i w związku z tym podatek mają jedynie charakter wirtualny. Firma przedstawiła klientom fałszywe informacje o zyskach, a prawdziwe dane wpisywano do dokumentacji księgowej, której nie pokazywano klientom. Uzyskane informacje świadczą, że firma oszukała swoich klientów, którzy żadnych dochodów za rok 2006 nie uzyskali. Złożyłam doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez udziałowców w/w firmy, którego kopię przesłałem do U.S. listem poleconym. W wyniku wcześniejszych doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa udziałowcy firmy zostali aresztowani a siedziba firmy została zamknięta i zaplombowana przez Komendę Główną Policji. W/w fakty potwierdzają, że firma X nie tylko nie posiada jakichkolwiek moich dochodów z kapitału lecz nie dysponuje powierzonym przeze mnie kapitałem.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Ponieważ dochody kapitałowe wykazane w deklaracji PIT-8C sporządzonej przez firmę X są nieprawdziwe podatnik ma prawo wykazać rzeczywiście osiągnięte dochody, które określono w deklaracji PIT-38.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art.45 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8, na podstawie ust.1a pkt 1 w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Ust.3b wskazuje, iż w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a i 30e, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, natomiast zgodnie z przepisem ust.4 pkt 2 w terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1.

W myśl art.11 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 6 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, oraz zgodnie z pkt 10 przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Na podstawie przepisu art.30b ust. 1 od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z ust. 2 dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:

1) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,

2) różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,

3) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,

4) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38,

5) różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Ponadto zgodnie z ust.6 po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż posiadała Pani rachunek inwestycyjny w firmie X. Na mocy zawartej umowy powyższa firma dokonywała operacji kapitałowych. Za rok 2006 otrzymała Pani deklaracje PIT-8C w której zostały wykazane dochody kapitałowe. Zdaniem Pani firma wykazała nieprawdziwe informacje o zyskach. W związku z czym złożyła Pani doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę X.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy stoi na stanowisku, iż w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2006 PIT-38 winna Pani rozliczyć przychody z operacji kapitałowych na podstawie posiadanej przez Panią deklaracji PIT-8C.

Jednocześnie informujemy, iż organ podatkowy nie jest władny do wypowiadania się w materii popełnienia bądź nie popełnienia przez firmę X oszustw finansowych. Powyższe rozpatrują instytucje do tego celu powołane.

W przypadku potwierdzenia się nieprawidłowości w określeniu przychodu przez firmę X ma Pani prawo do złożenia korekty zeznania.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w świetle stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b §1 i §2 i 5 ustawy Ordynacja podatkowa w związku z art.7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1590) interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj