Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-2-415-42-07-a
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415-42-07-a
Data
2007.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
małżeństwo
najem
opodatkowanie
przychód
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Jak opodatkowane są przychody uzyskane przez małżonków z tytułu najmu lokalu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.05.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie dotyczące opodatkowania przychodów uzyskanych przez małżonków z tytułu najmu lokalu.
Zgodnie art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągane przez podatnika z tytułu najmu, podnajmu, poddzierżawy oraz inne umowy o podobnym charakterze, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia, o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, źródłami przychodu są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy – stanowi że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że obecnie zawarta zostanie umowa na wynajem lokalu, który nie jest składnikiem majątku działalności gospodarczej . Wobec powyższego osiągane z tego tytułu przychody nie będą zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy, stanowić będą natomiast odrębne źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy.
Jak stanowi przepis art. 8 ust. 1 ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Dochody z nieruchomości , której jesteście Państwo współwłaścicielami, co do zasady, są dochodem obojga małżonków. Zgodnie bowiem z przepisem art. 8 ust. 3 ustawy do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, znajdują zastosowanie zasady dotyczące opodatkowania współwłasności i spółek, chyba że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.
W przypadku, gdy małżonkowie złożą oświadczenie, że dochód z najmu jest dochodem tylko żony, to cały dochód z najmu podlegać, będzie opodatkowaniu u żony.
Zgodnie z przepisami art. 8 ust. 4 i 5 ustawy oświadczenie, o którym mowa, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód z najmu wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.
Ze stanu faktycznego wynika, że oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu z najmu przez jednego z małżonków oraz oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu nie zostało złożone w związku z tym dochody z najmu będą po połowie dochodem każdego z małżonków i dochody te należy opodatkować wg zasad ogólnych.
Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust.3.
Art. 44 ust. 3 ustawy stanowi że podatnicy, o których mowa w ust. 1 , są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, ustala się w następujący sposób:
1/ obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (w 2007 r. jest to kwota 3.013 zł.)
2/zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
3/zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani składać zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
A zatem w wymienionym zakresie stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj