Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PM/436-9/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-9/07
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
siedziba firmy


Pytanie podatnika
Czy Spółka jako pożyczkobiorca ma obowiązek rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z umową pożyczki sporządzonej na Cyprze, gdzie pieniądze znajdowały sie poza terytorium RP z uwagi na zastosowanie art. 1 ust. 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędy Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14.03.2007 r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 14.03.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 14.03.2007 r. (wpływ do tut. urzędu w dniu 03.04.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania przedmiotowym podatkiem pożyczki udzielonej podmiotowi polskiemu przez podmiot zagraniczny - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że w dniu 21 lutego 2007 r. Spółka (pożyczkobiorca) zawarła z firmą ... z siedzibą w ... na Cyprze umowę pożyczki (pożyczkodawca). Cała kwota pożyczki wpłynęła na rachunek bankowy pożyczkobiorcy w dniu 28 lutego 2007 r. Jak podaje Spółka przedmiotowa umowa została sporządzona na Cyprze i pieniądze będące przedmiotem pożyczki znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, jak wynika z uzupełnienia niniejszego wniosku pożyczkodawca nie posiada udziałów w Spółce będącej pożyczkobiorcą.

Zdaniem Spółki nie miała ona obowiązku rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z przedmiotową pożyczką z uwagi na zastosowanie art. 1 ust. 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy zauważa co następuje.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), w tym umowa pożyczki (art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. b w/w ustawy). Jednakże czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli zgodnie z art. 1 ust. 4 w/w ustawy, z zastrzeżeniem ust. 5, ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe należy zauważyć, że jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - czynność podlega omawianemu podatkowi bez względu na to gdzie została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy (art. 1 ust. 4 pkt. 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Jeśli natomiast w chwili zawarcia umowy pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się za granicą, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych muszą być spełnione łącznie dwa warunki: czynność winna być dokonana w Polsce i pożyczkobiorca winien mieć miejsce zamieszkania (siedzibę) w Polsce.

W przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione przesłanki kwalifikujące przedmiotową umowę pożyczki jako opodatkowaną podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż umowa została zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i pieniądze znajdowały się poza jej terytorium.

Z uwagi na powyższe stanowisko Podatnika w przedmiocie zapytania objętego niniejszym wnioskiem jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie zawarcia w/w umowy pożyczki.

W niniejszym wniosku Podatnik oświadczył, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie przy Wiślnej 7 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj