Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-200/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-200/07
Data
2007.09.21


Referencje


Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs faktyczny
należność
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy do wyceny wpływu waluty na rachunek walutowy stosować należy kurs kupna banku, z którego usług korzysta Spółka, czy też powinien być użyty średni kurs NBP?


W dniu 3.07.2007r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółkio udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Następnie wniosek ten Jednostka uzupełniła w dniu 30.08.2007r.

Wnioskująca w złożonych pismach wskazała, iż Spółka posiada rachunki walutowew bankach, na które wpływają należności handlowe w EUR. Wpływ należności na te rachunki jest ewidencjonowany w EUR. Natomiast dla celów podatkowych wartość ta – zgodnie z przepisami art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przeliczana jest na PLN według kursu faktycznie zastosowanego, tj. kursu kupna EUR z dnia wpływu waluty, oferowanego przez bank, na rachunek którego nastąpił wpływ należności (tabela kursu walut z dnia wpływu należności na rachunek), z zastrzeżeniem, że mieści się on w granicach +/- 5% średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu. Środki walutowe zgromadzone na ww. rachunkach przeznaczane są, między innymi, na spłatę zobowiązań handlowych wyrażonych w EUR. Do rozchodu waluty na tychże rachunkach Spółka przyjęła określoną w polityce rachunkowości metodę FIFO.

W związku z powyższym Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy do wyceny wpływu waluty na rachunek walutowy stosować należy kurs kupna banku, z którego usług korzysta Spółka, czy też powinien być użyty średni kurs NBP.

Spółka stoi na stanowisku, iż do wyceny wpływu należności wyrażonych w walutach obcych należy przyjąć kurs faktycznie zastosowany, tj. kurs kupna banku, z którego usług się korzysta (mimo braku faktycznej transakcji przewalutowania), gdyż tabela kursów walut stanowi ofertę banku. Wnioskująca wskazała, iż w przypadku zlecenia przewalutowania środków pieniężnych (i braku dodatkowych negocjacji z bankiem dotyczących tej transakcji) bank zobowiązany byłby do zastosowania wyżej wskazanego kursu.

Tutejszy organ podatkowy, ustosunkowując się do powyżej przedstawionej kwestii, stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

    1) art. 15a, albo
    2) przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

W przedmiotowym podaniu Wnioskująca złożyła zapytanie odnośnie wyceny wpływu należności wyrażonych w EUR na rachunek walutowy Spółki, odwołując się do art. 15a ustawy podatkowej.

Stosownie do art. 15a ust. 1 ww. ustawy podatkowej, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Jak wynika z regulacji art. 15a ust. 2 pkt przywołanej ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2) (...).

Z kolei stosownie do art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2) (...).

Ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia „faktycznie zastosowanego kursu waluty”, które to pojęcie jest używane przez ustawodawcę w powyższych regulacjach. Stwierdza jedynie w art. 15a ust. 4, że jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu walutyw danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy uważa, iż dla obliczenia różnic kursowych powstających z tytułu wpływu przychodu należnego (wyrażonego w walutach obcych) na rachunek walutowy Spółki możliwe jest przyjęcie jako „faktycznie zastosowanego kursu waluty” kursów odczytanych przez Jednostkę z tabeli kursów walut banku, w którym posiada ona rachunek walutowy. Najważniejsze w tym względzie jest to, by postępowanie Podatnika nie naruszało przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przy czym tutejszy organ podatkowy pragnie zauważyć, iż pojęcia ,,faktycznie zastosowanego kursu waluty" użytego w art. 15a ww. ustawy, nie należy wiązać jedyniez sytuacjami faktycznego nabycia i zbycia (wymiany) walut, czyli z faktyczną transakcją przewalutowania. Faktycznie zastosowany kurs walut to kurs użyty do ustalenia określonej wartości, czyli taki po którym dokonuje się faktycznej wyceny, niezależnie od kasowego wymiaru operacji walutowych.

Jednocześnie jednak, Wnioskująca, ustalając „faktycznie zastosowany kurs waluty”, winna mieć na względzie art. 15a ust. 5 ustawy podatkowej, zgodnie z którym, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 % wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowydo zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierającsię na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Należy również zwrócić uwagę na fakt,iż Wnioskująca, uzasadniając Swoje stanowisko, powołała się na nieistniejące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. art. 24c ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 oraz 34 ust. 4 pkt 1-3 (pismo z dnia 30.08.2007r.) bądź też powoływała się na przepisy, nie wskazując aktu prawnego, z którego one wynikają (pismo z dnia 29.06.2007r.). W związkuz powyższym, w niniejszym postanowieniu nie odniesiono się do wyżej wskazanych przepisów.

W opinii tutejszego organu podatkowego, stanowisko Wnioskującej przedstawionew przedmiotowym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj