Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PP-406/17/2007/VAT
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/17/2007/VAT
Data
2007.08.28



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
pomoc zagraniczna
usługa nieodpłatna


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odzyskania podatku naliczonego VAT związanego z realizacją, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego, projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1-4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590 z 2006 r.) udzielając interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z zakupów związanych z realizacją projektów dofinansowywanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 19.06.2007 r.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny i stanowisko podatnika w sprawie:

Ośrodek jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) i prowadzi działalność polegającą m.in. na prowadzeniu szkoleń oraz pomocy rolnikom przy ubieganiu się o przyznanie pomocy finansowanej lub współfinansowanej ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej (zgodnie z ustawą z dnia 22.10.2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego – Dz.U.Nr 251, poz. 2507 z 2004 r. z późn. zm.). Obecnie w zakresie tej działalności, w ramach w/w Sektorowego Programu Operacyjnego, realizuje dwa projekty (na podstawie umów z dnia 08.03.2007 r. zawartych z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA z siedzibą w Warszawie) współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Realizacja tych projektów polega na nie odpłatnym przeszkoleniu ponad 7 tysięcy rolników województwa lubelskiego.
Do wniosku podatnik dołączył kserokopie w/w umów.

Pytanie podatnika dotyczy tego, czy ma on możliwość odzyskania podatku naliczonego VAT związanego z realizacją przedmiotowych projektów.

Zdaniem podatnika, nie ma on możliwości odzyskania podatku naliczonego związanego z realizacją przedmiotowej inwestycji, z uwagi na to, że nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ponieważ szkolenia są zwolnione z podatku VAT na podstawie poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2005 r. z późn. zm.), oraz nie ma innej możliwości odzyskania podatku VAT.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2005 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegającym opodatkowaniu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15 z zastrzeżeniami nie mającymi znaczenia w przedmiotowej sprawie, a art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 – 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (związkiem bezpośrednim i bezspornym) z czynnościami opodatkowanymi. Czynnościami opodatkowanymi zaś są czynności wynikające z art.5 ust. 1 ustawy VAT, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie sie – zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy VAT – przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT – zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Tak więc rozpatrzenie przedmiotowego sprawy należy w pierwszej kolejności rozpocząć od stwierdzenia czy przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu na gruncie ustawy VAT.

Jak stwierdzono powyżej opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatne świadczenie usług, a zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT przez odpłatne świadczenie usług rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika, lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Analizując powyższe przepisy na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego - z którego wynika, że podatnik będzie nieodpłatnie świadczył usługi szkoleniowe - należy stwierdzić, że nieodpłatne świadczenie usług dokonywane w ramach działalności podatnika, określonej w/w ustawą o jednostkach doradztwa rolniczego, a więc w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy VAT (art. 8 ust. 2) nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu (opodatkowaną lub zwolnioną) na gruncie ustawy VAT.

Należy również stwierdzić, że przewidziana w § 23-34 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z 2004 r. z późn. zm.) możliwość odzyskania (zwrotu) podatku naliczonego dotyczy podmiotów dokonujących nabycia towarów i usług (lub importu) finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4 tegoż rozporządzenia. Natomiast dofinansowanie w ramach przedmiotowego Sektorowego Programu Operacyjnego (będącego elementem realizacji Narodowego Planu Rozwoju zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju - Dz. U. Nr 116, poz. 1206 z 2004 r. z poźn. zm.) nie jest dofinansowaniem, o którym mowa w tych przepisach.

Tak więc stanowisko podatnika w przedstawionej sprawie jest prawidłowe. Podatnik nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w zakupach związanych z realizacją przedmiotowych projektów.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu - w związku z argumentacją podatnika zawartą w jego stanowisku do pytania - informuje, że stanowisko podatnika jest prawidłowe jednakże nie ze względu na to, że podatek naliczony jest związany z czynnościami zwolnionymi od podatku na gruncie ustawy VAT, ale z uwagi na to, że jest związany z czynnościami nie wchodzącymi w zakres opodatkowania podatkiem VAT (niepodlegającymi regulacjom ustawy VAT).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj