Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-10A/07/MM
z 28 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-10A/07/MM
Data
2007.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
statek morski
stawki podatku
usługi


Istota interpretacji
Czy podwykonawca może wystawiać za wykonane prace stoczniowe fakturę VAT z zastosowaniem stawki 0%?



Wniosek ORD-IN 949 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2007 r. (data wpływu 11 lipca 2007 r.), uzupełnionym pismem datowanym 22 maja 2007 r. (data wpływu 6 sierpnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy świadczeniu usług stoczniowych (wykonanie kadłuba pływającego) dla uniwersalnego wielofunkcyjnego kafara pływającego przeznaczonego do wbijania i wyciągania pali - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 lipca 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy świadczeniu usług stoczniowych (wykonanie kadłuba pływającego) dla uniwersalnego wielofunkcyjnego kafara pływającego przeznaczonego do wbijania i wyciągania pali w trakcie budów i prac serwisowych portów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta działającego w imieniu armatora miasta L zlecenie na budowę pontonu pływającego do wbijania i wyciągania pali. Budowa przedmiotowego pontonu odbywa się w porcie na terenie Polski. Część prac stoczniowych Jednostka będzie zlecać podwykonawcom, a zakupu niektórych urządzeń będzie dokonywać bezpośrednio u producentów. Podwykonawca jest wykonawcą głównej części pontonu (kadłuba pływającego) stanowiącego 60% wartości samego pontonu. Pozostałe prace związane będą z osprzętowaniem i wyposażeniem pontonu.

Pismem datowanym dnia 22 maja 2007 roku, stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 24 lipca 2007 r. o uzupełnienie przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego, uzupełniono opis tego zdarzenia o następujące informacje. Przedmiotem świadczenia Spółki na rzecz kontrahenta niemieckiego będzie usługa, która jest sklasyfikowana w grupowaniu „PKWiU 35,,,”, natomiast podwykonawca będzie świadczyć dla Spółki usługę sklasyfikowaną w grupowaniu „PKWiU 35.11…”. Jednostka pływająca - uniwersalny wielofunkcyjny kafar pływający podlega sklasyfikowaniu w grupowaniu PKWiU 35.11.33.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy podwykonawca może wystawiać za wykonane prace stoczniowe fakturę VAT z zastosowaniem stawki 0%...


Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka może otrzymywać od podwykonawców za wykonane prace stoczniowe (budowa kadłuba), faktury VAT ze stawką 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

W treści art. 27 tejże ustawy ustawodawca określił gdzie ma miejsce świadczenie usług.

Wg zasady ogólnej zawartej w ust. 1 powołanego artykułu w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. W odniesieniu do niektórych usług miejsce to ustawodawca określił odmiennie, jednak w przypadku czynności wykonywanych przez podwykonawcę – o ile stanowią one usługę – zastosowanie ma jednak zasada ogólna, wobec czego miejscem ich świadczenia będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, szczególne przypadki zastosowania stawki 0% ustawodawca zawarł m.in. art. 83 tej ustawy. W zakresie świadczenia usług związanych ze statkami – zgodnie z zapisami zawartym w tym artykule - stawkę w wysokości 0%, przy spełnieniu określonych ustawowo dodatkowych warunków, podatnicy mają prawo stosować w odniesieniu do:


  • usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu – ust. 1 pkt 9,
  • usług ratownictwa morskiego, nadzoru nad bezpieczeństwem żeglugi morskiej i śródlądowej oraz usług związanych z ochroną środowiska morskiego i utrzymaniem akwenów portowych i torów przejściowych – ust. 1 pkt 11,
  • najmu (czarteru) środków transportu wodnego oraz najmu wyposażenia tych środków w związku z transportem międzynarodowym – ust. 1 pkt 12,
  • usług związanych z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi – ust. 1 pkt 14,
  • usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych – ust. 1 pkt 15,
  • pozostałych usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, o których mowa w pkt 1 – ust. 1 pkt 17.


Ponadto, w treści § 7 ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w odniesieniu do świadczenia usług związanych ze statkami, wskazano prawo obniżenia stawki podatku do wysokości 0% w odniesieniu do:


  • usług świadczonych osobom w środkach transportu morskiego, lotniczego i kolejowego, jeżeli transport tych osób jest opodatkowany podatkiem w wysokości 0% - ust. 1 pkt 3,
  • najmu (czarteru) środków transportu wodnego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, oraz najmu wyposażenia tych środków – ust. 1 pkt 4,
  • usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu – ust. 1 pkt 6.


Biorąc pod uwagę dokonany przez Jednostkę opis zdarzenia przyszłego i powołane brzmienie art. 83 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 7 ust. 1 wskazanego rozporządzenia, należy stwierdzić, iż czynności świadczonych na rzecz Spółki przez podwykonawcę nie można uznać za świadczenie usługi podlegającej opodatkowaniu stawką 0%, w tym na podstawie przywołanego przez wnioskodawcę art. 83 ust. 1 pkt 15. Należy w tym miejscu podkreślić, iż czynność, która zgodnie z wnioskiem Spółki stanowi usługę sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 35.11, nie może korzystać z 0% stawki podatku na podstawie wskazanego przez Spółkę przepisu, ponieważ ze złożonego wniosku wynika, że Jednostka otrzymała od niemieckiego kontrahenta zlecenie na budowę nowej jednostki pływającej sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU 35.11.33, a nie na remont, przebudowę lub konserwację jednostki już istniejącej.


Jednocześnie należy wskazać, iż w przypadku sklasyfikowania przedmiotowej czynności jako dostawy towaru – towaru stanowiącego części jednostki pływającej, zgodnie z zapisem art. 83 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się jedynie do dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

Jak wskazano wyżej, w treści złożonego wniosku podano, iż budowana jednostka pływająca - uniwersalny wielofunkcyjny kafar pływający - podlega sklasyfikowaniu w grupowaniu PKWiU 35.11.33. Mając na uwadze fakt, iż w art. 83 ust. 1 pkt 1 z wskazanego grupowania wymieniono jedynie statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40), dostawa części i wyposażenia do uniwersalnego wielofunkcyjnego kafara pływającego podlega opodatkowaniu stawką podstawową.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj