Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-64/07/AB
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-64/07/AB
Data
2007.07.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
fundusz inwestycyjny
jednostka uczestnictwa
obligacje
papier wartościowy
wynagrodzenia
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zbycia jednostek uczestnictwa objętych w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz obligacji skarbowych kosztem nabycia jednostek uczestnictwa są wydatki poniesione na nabycie tych akcji (udziałów) lub obligacji?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Podatnik ma zamiar zbycia jednostek uczestnictwa otwartego specjalistycznego funduszu inwestycyjnego. Certyfikaty te zostaną objęte za wynagrodzeniem w postaci akcji (udziałów) w spółkach kapitałowych oraz obligacji skarbowych.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik wystąpił z prośbą o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, iż w przypadku zbycia jednostek uczestnictwa objętych w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz obligacji skarbowych kosztem nabycia jednostek uczestnictwa są wydatki poniesione na nabycie tych akcji (udziałów) lub obligacji.

Zdaniem Podatnika, w przypadku zbycia jednostek uczestnictwa objętych przez osobę prawną za wynagrodzeniem w postaci akcji (udziałów) lub obligacji, koszt nabycia tych jednostek powinien zostać ustalony w wysokości wydatków poniesionych na nabycie akcji (udziałów) lub obligacji, którymi opłacone zostały jednostki uczestnictwa. Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27.05.2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. z 2004r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) tam gdzie zezwala na to statut funduszu, możliwe jest wniesienie do funduszu wpłat w postaci zdematerializowanych papierów wartościowych. Dodatkowo, w przypadkach wskazanych w ustawie, wpłata może zostać dokonana w formie niezdematerializowanych papierów wartościowych oraz udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W momencie dokonania wpłaty przez uczestnika funduszu - Podatnika, zgodnie z art. 28 ustawy o funduszach inwestycyjnych, dochodzi do przejścia własności tych akcji. Powyższa transakcja (przeniesienia praw do akcji) przenosi własność omawianych akcji (udziałów)/obligacji, przy czym, jednocześnie stanowi element transakcji nabycia jednostek uczestnictwa. Czynność ta stanowi specyficzną formę przeniesienia praw do akcji, która nie znajduje swojej definicji w innych ustawach.

Zdaniem Podatnika, transakcja wniesienia wpłaty w postaci akcji lub obligacji nie jest rodzajem aportu. Nabycie jednostek uczestnictwa nie daje uczestnikowi funduszu uprawnień podobnych do tych, jakie otrzymywałby w przypadku nabycia aportu. Uprawnienia uczestnika mają w przeważającej mierze charakter czysto majątkowy, gdyż pomimo możliwości udziału w radzie lub zgromadzeniu inwestorów, nie zawierają tak silnego jak w przypadku spółki kapitałowej pierwiastka korporacyjnego. Uprawnienia korporacyjne przyznane są przede wszystkim towarzystwu funduszy inwestycyjnych. Wpłata do funduszu inwestycyjnego w postaci akcji (udziałów)/obligacji nie jest również umową zamiany, gdyż transakcja ta nie zawiera niezbędnych elementów takiej umowy.

W przypadku uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, moment podatkowy powinien wystąpić w dacie zbycia jednostek uczestnictwa, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynik na transakcji zbycia takich jednostek powinien być ustalony jako różnica pomiędzy kosztem ich nabycia a przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia jednostek. Zdaniem Podatnika, wniesienie wpłat do funduszu w postaci akcji/obligacji nie stanowi momentu podatkowego, tj. Podatnik nie rozpozna przychodu w dacie opłacenia jednostek uczestnictwa w funduszu wnoszonymi akcjami lub obligacjami. W związku z tym, iż przepisy podatkowe nie precyzują bezpośrednio sposobu ustalenia kosztu nabycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w dacie dokonania wpłat do funduszu w postaci akcji/obligacji, zdaniem Strony, w celu określenia kosztu nabycia jednostek uczestnictwa należy posłużyć się historycznym kursem nabycia akcji/obligacji, którymi opłacono te jednostki. Oznacza to, iż kosztem nabycia jednostek uczestnictwa powinny być wydatki poniesione przez Podatnika na nabycie akcji (udziałów)/obligacji, którymi opłacono te jednostki.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Kwestie dotyczące nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27.05.2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 w/w ustawy, fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.Wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane w formie pieniężnej. Ponadto, do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione:

1) zdematerializowane papiery wartościowe - jeżeli statut funduszu tak stanowi lub

2) inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością - jeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią.

Ilekroć w ustawie jest mowa o wpłatach, rozumie się przez to również wniesienie do funduszu papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, o których mowa w ust. 2 (art. 7 w/w ustawy).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

Jednocześnie na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Jak wynika z wyżej wymienionych przepisów, wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa nie podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz dopiero w momencie ich wykupu. Według ustawodawcy za przychody podatkowe z tytułu obrotu jednostkami uczestnictwa uznaje się wszelkie przysporzenia majątkowe o trwałym charakterze, powodujące przyrost majątku podatnika, natomiast za koszty uzyskania przychodów – uważa się wydatki faktycznie poniesione, których celem jest zakup prawa majątkowego. W przedmiotowym stanie faktycznym jednostki uczestnictwa otwartego specjalistycznego funduszu inwestycyjnego Strona nabyła w zamian za wniesienie do tego funduszu inwestycyjnego akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz obligacji skarbowych. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, w przypadku zbycia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, Spółka ma prawo do uwzględnienia w kosztach podatkowych wydatków faktycznie poniesionych na ich nabycie, tzn. w przedmiotowym przypadku wydatków poniesionych na nabycie akcji (udziałów) lub obligacji wniesionych do funduszu, którymi opłacono te jednostki.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj