Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/25/07/MJ
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/25/07/MJ
Data
2007.06.15



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
odszkodowania
przychody z innych źródeł
ugody


Pytanie podatnika
Czy Spółka, dokonująca wypłat osobom fizycznym odszkodowań na podstawie ugody pozasądowej pokrywających koszty napraw uszkodzonych części jest obowiązana do wystawiania i przekazywania informacji PIT-8C?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


P O S T A N A W I A


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi liczne inwestycje budowlane na terenie Polski. W związku z niedopatrzeniami ze strony Spółki, polegającymi na nienależytym zabezpieczeniu terenu, na którym prowadzone były roboty budowlane, miały miejsce zdarzenia powodujące uszkodzenia samochodów (np. zniszczenie kół i felg). Spółka na podstawie ugody pozasądowej wypłaciła właścicielom aut odszkodowania, pokrywające koszty napraw uszkodzonych części.
Spółka stoi na stanowisku, że w wyżej opisanym wypadku Spółka, jako dokonująca wypłaty osobie fizycznej odszkodowania wynikającego z zawartej ugody pozasądowej, jest zobligowana do wystawiania informacji PIT-8C.


W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko Spółki jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od ktorych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 20 ust. 1 w/w ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Użyty przez ustawodawcę zwrot w "szczególności" wskazuje iż jest to katalog otwarty, tak więc przychody nie wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1 - 8 powinny być co do zasady zaliczone do innych źródeł przychodów.

    Jednakże w myśl w art. 21 ust. 1 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c.
  6. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia bowiem korzystają jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

    W dniu 11 grudnia 2006 r. w Dz. U. Nr 226, poz. 1657 został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 listopada 2006 r. Sygn. Akt SK 51/06.
    W powołanym wyroku Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o pdof w zakresie w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej:
  1. jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej,
  2. jest zgodny z art. 217 Konstytucji oraz nie jest zgodny z art. 64 ust. 2 Konstytucji. Stosownie do art. 190 ust. 3 Konstytucji RP orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny - dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą sie z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu sie z opinią Rady Ministrów.

W związku z powyższym od dnia 11 grudnia 2006 r. wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g w/w ustawy, ale tylko uzyskane na podstawie ugody sądowej. Odszkodowania otrzymane na podstawie umowy lub ugody pozasądowej nie są objęte tym zwolnieniem.
Reasumując, odszkodowania wypłacone właścicielom uszkodzonych samochodów na podstawie ugody pozasądowej podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. stanowią źródło opodatkowanych przychodów określone w wyżej cytowanym art. 20 ust. 1. Zatem Spółka stosowanie do art. 42a w/w ustawy ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj