Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GF/415-56/07/KB
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GF/415-56/07/KB
Data
2007.09.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
przychód z kapitału pieniężnego
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy przychód podlegający opodatkowaniu powstaje po stronie Podatnika dopiero w momencie sprzedaży akcji lub zbywalnych opcji i powinien zostać zakwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Pana stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 26 czerwca 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w świetle przedstawionego stanu faktycznego uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Podatnik jest pracownikiem firmy X, które wprowadziło plan opcji na akcje. Do udziału w planie, pod określonymi warunkami uprawnione zostały dwie grupy: niektórzy pracownicy Spółki, w tym Podatnik, i członkowie rady nadzorczej niebędący pracownikami spółki wynagradzani na podstawie uchwały akcjonariuszy.W ramach planu uprawnione osoby otrzymują bezpłatnie określoną liczbę opcji na akcje spółki. Opcje te nie są oferowane w ofercie publicznej i nie są notowane na giełdzie papierów wartościowych. Realizacja przez uprawnionego praw wynikających z opcji może nastąpić m.in. poprzez objęcie przez uprawnionego bezpośrednio od spółki nowoemitowanych akcji spółki po cenie 1,82 do 2,54 złotych za jedną akcję (zwaną dalej „ceną preferencyjną”).
Zgodnie z postanowieniami planu prawo do realizacji opcji może być wykonane nie wcześniej niż po upływie okresu restrykcyjnego, który upływa:
a) w przypadku 20% opcji, po zakończeniu pierwszego pełnego roku kalendarzowego od chwili przyznania opcji,
b) w przypadku kolejnych 20% opcji, po zakończeniu drugiego pełnego roku kalendarzowego od chwili przyznania opcji,
c) w przypadku kolejnych 30% opcji, po zakończeniu trzeciego pełnego roku kalendarzowego od chwili przyznania opcji,
d) w przypadku kolejnych 30% opcji, po zakończeniu czwartego pełnego roku kalendarzowego od chwili przyznania opcji.
W okresie pomiędzy otrzymaniem opcji a nabyciem akcji uprawnionemu nie przysługują żadne prawa akcjonariusza. Dodatkowo, opcje te mogą zostać utracone przez uprawnionego, jeśli ustanie jego zatrudnienie w spółce na podstawie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Z chwilą nabycia akcji na podstawie opisanych powyżej planów uprawniony staje się akcjonariuszem spółki posiadającym pełne prawa akcjonariusza, czyli w konsekwencji może on zatrzymać akcje bądź je sprzedać w dowolnej chwili.Opcje spółki co do zasady są niezbywalne z tym, że mogą podlegać dziedziczeniu. Część opcji ulega przekształceniu na opcje zbywalne, które w wyniku tego przekształcenia mogą być zakwalifikowane jako papiery wartościowe lub instrumenty pochodne w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005r. (Dz. U. z 2005r., Nr 183, poz. 1538). W przypadku opcji przekształconych na opcje zbywalne okres restrykcyjny zostanie wyeliminowany, a opcje te będą mogły być zbyte (również przez Podatnika) do głównego akcjonariusza Spółki. Plan przewiduje następnie zawarcie przez uprawnionych umowy sprzedaży opcji ze spółką. Natomiast nie istnieje możliwość sprzedania opcji innemu podmiotowi, ani obrót nimi na giełdzie papierów wartościowych (gdyż opcje spółki nie są notowane). Czyli część uprawnionych zrealizuje opcje poprzez nabycie akcji (w przypadku opcji niezbywalnych), a część uprawnionych (w tym Podatnik) zbywa opcje (przekształcone w opcje zbywalne) spółce.Pracownicy biorący udział w Planie mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, od momentu przyznania opcji do momentu ich sprzedaży spółce natomiast członkowie rady nadzorczej spółki uczestniczący w planie nie mają miejsca zamieszkania w Polsce.

Pytanie Podatnika:

Czy przychód podlegający opodatkowaniu powstaje po stronie Podatnika dopiero w momencie sprzedaży akcji lub zbywalnych opcji i powinien zostać zakwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Podatnik zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska, zgodnie z którym w związku z uczestnictwem w planie, przychód podlegający opodatkowaniu powstaje po stronie Podatnika dopiero w momencie sprzedaży akcji lub zbywalnych opcji i powinien zostać zakwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych. W związku z tym spółka nie jest zobowiązana do pełnienia funkcji płatnika w odniesieniu do omawianych przychodów i w konsekwencji, nie jest zobowiązana do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Ponadto z chwilą otrzymania opcji na akcje i ewentualne nabycie akcji po cenie preferencyjnej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Podatnika przychodu z nieodpłatnego (lub częściowo nieodpłatnego) świadczenia.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- dalej updof za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Użyte w tym pojęcie „należny” oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez podatnika. Istotny jest moment przeniesienia udziałów lub papierów wartościowych na nabywcę. Natomiast w myśl art. 17 ust. 1, pkt 10 updof za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających. Należy zauważyć, iż za pochodne instrumenty finansowe ustawodawca rozumie m.in. opcje na akcje (art. 5a pkt 13 updof). Sformułowanie „moment realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych” należy interpretować przede wszystkim jako moment dokonania odpłatnego zbycia tych instrumentów.

Czyli w świetle przedstawionego stanu faktycznego w momencie przyznania opcji na akcje przez firmę X nie powstanie po Pana stronie przychód z kapitałów pieniężnych, natomiast przychód ten powstanie w momencie zbycia opcji na akcje spółce. Analogicznie rzecz ma się w stosunku do akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich otrzymania. Cechą akcji jako papierów wartościowych jest fakt, iż generują dochód w przyszłości w postaci dywidendy, czy też- w przypadku ich odpłatnego zbycia- w postaci różnicy pomiędzy ceną nabycia, a ceną rynkową. Dlatego nabycie akcji po preferencyjnej cenie w wyniku realizacji nieodpłatnie przyznanych opcji przez spółkę, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu u podatnika, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w momencie ich nabycia, tylko w momencie zbycia akcji.

Podobnie w dacie przyznania opcji na akcje nie powstanie po stronie Podatnika przychód z nieodpłatnego świadczenia określony w art. 11 ust. 1 updof, który stanowi, iż przychodem, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art.20 ust. 3, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia należy rozumieć zdarzenia prawne, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie w majątku danej osoby mające konkretny wymiar finansowy, przy czym, otrzymanymi wartościami pieniężnymi, są tylko takie wartości, które powiększają aktywa majątkowe danej osoby, a więc takie, którymi można swobodnie rozporządzać. Przychód podatkowy w powyższym przypadku powstanie w momencie realizacji praw z opcji, czyli w momencie ich odpłatnego zbycia.Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały określone w art. 30b ust. 1 updof, który stanowi, iż od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających oraz odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym zgodnie z treścią art. 30b ust. 2 pkt 1, dochodem o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f lub ust. 1 g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 updof z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Zatem dochodem ze zbycia akcji podlegającym opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, natomiast kosztem będą faktycznie poniesione przez podatnika wydatki na nabycie tych akcji. Dochodów tych nie łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł. Podlegają one opodatkowaniu w odrębnym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT-38) składanym w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a updof).Zgodnie z art. 31 updof osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy. Z treści tego przepisu wynika, iż warunkiem istnienia obowiązków płatnika dla określonego podmiotu jest fakt dokonywania świadczeń przez ten podmiot na rzecz osób będących pracownikami tego podmiotu.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego na firmie X nie będą ciążyły obowiązki płatnika, ani obowiązki informacyjne wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 39 updof), gdyż nie dokonuje ono świadczeń na rzecz swoich pracowników.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów uznaje przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj