Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-152/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-152/07
Data
2007.09.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
data
ewidencja działalności gospodarczej
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy należy zaliczyć wydatek wynikający z faktury do kosztów uzyskania przychodów w 2006 roku czy do kosztów roku 2007 ze względu na datę wystawienia duplikatu w 2007r.
Tożsamy z
153475,152692


Podatnik prowadząc działalność gospodarczą w zakresie doradztwa marketingowego, reklamy, badania rynku i opinii publicznej, wykonywania usług informatycznych, tłumaczeń, handlu korzysta z usług Telekomunikacji Polskiej S. A. Dla ułatwienia w prowadzeniu rozliczeń finansowych podatnik skorzystał z opcji polecenia zapłaty, tj. automatycznej dyspozycji zapłaty z rachunku bankowego na rachunek operatora telefonii na poczet zapłaty za rachunek telefoniczny. Przy sporządzaniu rozliczenia rocznego podatnik dostrzegł brak faktury za usługi telekomunikacyjne wystawionej we wrześniu 2006. W związku z powyższym podatnik wystąpił z wnioskiem o wystawienie duplikatu faktury za świadczone usługi, który otrzymał w 2007r.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy należy zaliczyć wydatek wynikający z faktury do kosztów uzyskania przychodów w 2006 roku czy do kosztów roku 2007 ze względu na datę wystawienia duplikatu w 2007r.

Zdaniem wnioskodawcy wydatek ten powinien zostać ujęty w kosztach roku 2006.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powołana ustawa nie zawiera definicji pojęcia koszty poniesione. Oznacza to, że nie zdefiniowano czy przez poniesienie należy rozumieć faktyczne zapłacenie faktury. Także bez znaczenia jest forma dokonanej zapłaty: gotówką, przelewem, w formie rat lub w formie odroczonego terminu płatności.

Koszty uzyskania przychodów są potrącone tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione stosownie do art. 22 ust. 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Natomiast na podstawie art. 22 ust. 5 z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b w/w ustawy, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, potrącają w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Ta zasada ma zastosowanie na podstawie art. 22 ust. 6, z zastrzeżeniem art. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, również dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W 2007r. zgodnie z nowelizacją przepisów podatkowych, w art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust.6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę zapis art. 22 ust. 6 w/w ustawy, wystawiony w 2007 roku duplikat faktury za usługę telekomunikacyjną wykonaną i zapłaconą w 2006 r. należy zaksięgować w 2006r.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj