Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/436-1/07/RS
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/436-1/07/RS
Data
2007.08.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
nabycie nieodpłatnej służebności
służebność gruntowa
służebność osobista
użyteczność nieruchomości


Istota interpretacji
Czy czynność ustanowienia nieodpłatnej służebności na rzecz każdoczesnego właściciela podlega podatkowi od spadków i darowizn?



Wniosek ORD-IN 682 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2007 roku (data wpływu 9 lipca 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia nieodpłatnej służebności - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 lipca 2007 roku został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 2 sierpnia 2007 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Urząd Miasta zamierza zbyć lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie. Lokal mieszkalny położony jest w budynku wielorodzinnym a warunkiem sprzedaży lokalu jest jednoczesne ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej na zbywanej nieruchomości na rzecz właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości przyległych.


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


Czy nabycie prawa nieodpłatnej służebności przejścia i przejazdu na rzecz każdoczesnego właściciela lub użytkownika wieczystego podlega podatkowi od spadków i darowizn... Jeżeli tak, to ile wynosi wysokość podatku, jaka jest podstawa jego naliczenia oraz czy podstawą ustalenia wysokości podatku jest wartość zbywanego lokalu mieszkalnego czy też wartość całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym w którym położony jest zbywany lokal mieszkalny...

Zdaniem wnioskodawcy ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej (przejścia i przejazdu) na rzecz każdoczesnego właściciela lub użytkownika wieczystego działek gruntu sąsiadujących z nieruchomością na której położony jest budynek nie podlega podatkowi od spadków i darowizn, ponieważ zapis art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy służebności osobistej, a nie jak w przedmiotowej sprawie ustanowienia służebności na rzecz właścicieli lub użytkowników wieczystych wszystkich nieruchomości przyległych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 roku Nr 142, poz.1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przepisami działu III ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny. Przepisy prawa cywilnego, z uwagi na odrębność charakteru jak i funkcji, rozróżniają służebność gruntową i osobistą. Służebność osobista (art. 296 Kodeks Cywilny) jest obciążeniem nieruchomości na rzecz indywidualnie oznaczonej osoby fizycznej i ma na celu zaspokojenie osobistych potrzeb osoby uprawnionej. Służebność gruntowa (art. 285 Kodeks Cywilny) służy zwiększaniu użyteczności (korzyści) nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części, jest prawem związanym z własnością nieruchomości władnącej i stanowi jej część składową.

Zatem, tylko służebność osobista ma charakter podmiotowy i jedynie nabycie takiej służebności przez zindywidualizowaną osobę może powodować konsekwencje w zakresie podatku od spadków i darowizn, natomiast nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem nieodpłatnej służebności gruntowej (przejścia i przejazdu) na rzecz każdoczesnego właściciela lub użytkownika wieczystego działek gruntu sąsiadujących z nieruchomością, na której położony jest budynek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj