Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US/415-36/07/AD
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US/415-36/07/AD
Data
2007.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
leasing
opłata manipulacyjna


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z pytaniem dotyczącym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów i wykazania w księdze podatkowej wydatków dotyczących czynszu inicjalnego, czynszu zerowego oraz opłaty manipulacyjnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez E. wnioskiem z dnia 27.06.2007r., uzupełnionym dnia 28.06.2007r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów i wykazania w księdze podatkowej wydatków dotyczących czynszu inicjalnego, czynszu zerowego oraz opłaty manipulacyjnej związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 27.06.2007r., uzupełnionym dnia 28.06.2007r. E. zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, że w/wymieniona s.c. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu towarów. W maju 2007r. spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy, licząc od daty przekazania sprzętu, potwierdzonej protokołem zdawczo-odbiorczym. Przedmiotem umowy jest używana naczepa – rok produkcji 2005 – która będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej do przewozu towarów. Zgodnie z otrzymanymi fakturami VAT, w maju br. s.c. poniosła wydatek dotyczący czynszu inicjalnego, opłaty manipulacyjnej oraz czynszu zerowego. Wg postanowień umowy leasingowej „czynsz inicjalny jest płatny w chwili zawarcia umowy, czynsz zerowy oraz opłata manipulacyjna są płatne w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego”. Przedmiotową naczepę odebrano 31.05.2007r., co potwierdzono protokołem zdawczo- odbiorczym.

Końcowo spółka informuje, że suma ustalonych opłat, wynikających z umowy leasingowej pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy.W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, wnioskujący zwrócili się z zapytaniem, czy czynsz inicjalny, czynsz zerowy oraz opłata manipulacyjna będzie kosztem uzyskania przychodu w momencie poniesienia kosztu tj. w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę. Firma powołując się na przepisy art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) twierdzi, iż czynsz inicjalny należy potraktować jak pozostałe raty – czyli będzie on stanowił koszt uzyskania przychodów korzystającego ( leasingobiorcy ).

Zdaniem s. c. czynsz inicjalny, czynsz zerowy oraz opłata manipulacyjna pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanym przychodem i poniesienie tego wydatku będzie miało wpływ na wielkość osiągniętego w danym roku podatkowym przychodu. Następnie spółka twierdzi, iż ww. czynsz i opłata przyczyni się do zwiększenia sprzedaży usług transportowych, co pozwala na zaliczenie tych opłat do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, a zajęcie odmiennego stanowiska, nie znajduje potwierdzenia w przepisach podatkowych.Końcowo, z uwagi na powyższe firma uważa, iż może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów i wykazać w swojej księdze podatkowej wydatki dotyczące czynszu inicjalnego, czynszu zerowego oraz opłaty manipulacyjnej w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę tj. w maju 2007 roku.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle art. 23b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w umowie opłat , pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Przepis art. 23b ust. 2 ww. ustawy stanowi, że opłaty ustalone w umowie leasingu stanowią koszt uzyskania przychodu korzystającego jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie korzystał ze zwolnienia w podatku dochodowym, przysługujących na podstawie przepisów wymienionych w tym artykule. Od 1 stycznia 2007r. do ww. ustawy wprowadzono art.22 ust.6b, który stanowi, że dla podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury ( rachunku ) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania ( ujęcia ) kosztów.W świetle powyższego, jeżeli zawarta przez spółkę umowa spełnia wszystkie wyżej określone warunki, a odpisy amortyzacyjne od wartości przedmiotu leasingu w okresie trwania umowy dokonywane będą przez finansującego – to umowa ta jest umową leasingu operacyjnego w znaczeniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie w tym przypadku mają przepisy ogólne zaliczania wydatków do kosztów podatkowych określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym leasingobiorca ma prawo ujęcia w kosztach uzyskania przychód wszystkie opłaty ponoszone w okresie obowiązywania umowy, w tym czynsz inicjalny, czynsz zerowy oraz opłatę manipulacyjną pod warunkiem, że przedmiotowe koszty zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu zgodnie z cyt. art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Jeżeli z zawartej umowy leasingu wynika, że przedmiotowe opłaty podatnik musi „ponieść z góry”, aby umowa mogła być zawarta i po jej uiszczeniu zostanie oddany w używanie przedmiot leasingu to opłaty te nie podlegają rozliczeniu w czasie i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie faktycznego poniesienia. Zatem stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj