Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-39/07/AD
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-39/07/AD
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
projekt wynalazczy


Pytanie podatnika
W 2001r. pracodawca dokonał zapłaty z tytułu zastosowania rozwiązania technicznego zgłoszonego projektu racjonalizatorskiego. W informacji PIT-11 płatnik umieścił w jednej pozycji łącznie z wynagrodzeniem za pracę przedmiotową zapłatę i nie zastosował w stosunku do projektu racjonalizatorskiego 50% kosztów uzyskania przychodów. Czy w stosunku do przychodu z tytułu zapłaty za zastosowany przez pracodawcę projekt wynalazczy mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez Pana P. wnioskiem z dnia 27.06.2007r. ( data wpływu 29.06.2007r. ) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, w sprawie dotyczącej zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu zapłaty autorowi za zastosowany przez pracodawcę projekt wynalazczy / racjonalizatorski, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 27.06.2007r. ( data wpływu 29.06.2007r. ) Pan X zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jest od 1977 roku pracownikiem Przedsiębiorstwa Energetycznego. W roku 1995 dokonał projektu racjonalizatorskiego i zgłosił go pracodawcy, który przyjął go, zastosował i stosuje nadal. W 2001 roku pracodawca dokonał zapłaty z tytułu zastosowania rozwiązania technicznego i uzyskania efektów ekonomicznych w kwocie 18.687,00 zł. W informacji PIT-11 za 2001 rok płatnik umieścił w jednej pozycji łącznie z wynagrodzeniem za pracę przedmiotowa zapłatę i nie zastosował w stosunku do niej podwyższonych tj.50% kosztów uzyskania przychodu. Ponadto podatnik nadmienił, że przyjęty do stosowania projekt wynalazczy powstał poza zakresem jego obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę, jak również nie miało miejsca sporządzenie odrębnej umowy jak też polecenia służbowego w celu dokonania projektu.

Wnioskodawca w 2007 roku otrzymał zapłatę za inny projekt wynalazczy zgłoszony pracodawcy i przyjęty do stosowania w 1998 roku. Projekt ten powstał na takich samych zasadach, jak ten z 1995 roku tj. nie w ramach wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę czy też innej umowy lub polecenia służbowego. Wątpliwości podatnika sprowadzają się do pytania, czy w tych obu przypadkach mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu z tytułu zapłaty za zastosowany przez pracodawcę projekt wynalazczy / racjonalizatorski. Podatnik twierdzi, iż do dokonanej już zapłaty w kwocie 18.687,00 zł jak też do tej którą otrzyma w 2007 roku mają zastosowanie koszty uzyskania w wysokości 50% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.22 ust.9 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku, koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela – określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym od 2007 roku, koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego – określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Powyższy przepis obowiązujący w 2001 jak i 2007 roku należy rozpatrywać w kontekście postanowień ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej ( tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz.1117 ze zm. ), które określają status prawny twórców projektów wynalazczych / racjonalizatorskich w zakresie prawa do uzyskania patentu, prawa ochronnego oraz prawa do wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami art. 7 ust. 2 tej ustawy przedsiębiorca może uznać za projekt racjonalizatorski, każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania, niebędące wynalazkiem podlegającym opatentowaniu, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego. Prawo do uzyskania zapłaty za zastosowany przez pracodawcę projekt racjonalizatorski, przysługuje autorowi tego projektu, w przypadku gdy został on dokonany samodzielnie, tj. nie w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunków pracy albo realizacji innej umowy. Zatem w sytuacji, kiedy pracownik dokonał projektu racjonalizatorskiego poza zakresem wykonywania obowiązków ze stosunku pracy mogą mieć zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu do przychodów uzyskanych tytułem przeniesienia na pracodawcę prawa własności projektu racjonalizatorskiego. Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, należy uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj