Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/423-04/07/KCz
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/423-04/07/KCz
Data
2007.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
opodatkowanie
reklama
wspólnota mieszkaniowa
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy dochody z reklam umieszczonych na ścianie budynku Wspolnoty Mieszkaniowej stanowią dochód do opodatkowania?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Wspólnotę Mieszkaniową, wnioskiem z dnia 08.03.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej określenia czy dochody z reklam umieszczonych na ścianie budynku Wspólnoty Mieszkaniowej stanowią dochód do opodatkowania – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. W złożonym wniosku Wspólnota Mieszkaniowa informuje, iż na ścianie budynku wspólnoty umieszczone zostały reklamy, z których wpływy przeznaczane są na fundusz remontowy.Zdaniem wnioskodawcy wpływy te nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi-w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Stosownie do wyżej cytowanego przepisu art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o pdop (wprowadzonego art.1 ust.18 ustawy z dnia 16 listopada 2006r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych- Dz. U. Nr 217, poz. 1589) , od dnia 01.01.2007r. wolne od podatku dochodowego są jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. W świetle powyższego zwolnione z opodatkowania są dochody, które spełniają jednocześnie następujące warunki:

  • uzyskane zostały z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz
  • zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Jednocześnie ww. przepis stanowi, iż zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi bez względu na cel na jaki zostaną przekazane. Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 cytowanej ustawy podatkowej (jak wskazano w piśmie Ministra Finansów z dnia 22.12.2006r. znak DD6-8213-438/WK/06/339/391), składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.Przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć:

  1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:
    • dźwigi osobowe i towarowe,
    • aparaty do wymiany ciepła,
    • kotłownie i hydrofornie wbudowane,
    • klatki schodowe,
    • strychy, piwnice, komórki,
    • garaże

  2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
    • budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
    • kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
    • osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

  3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak:
    • zbiorniki-doły gnilne, szamba,
    • rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
    • sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
    • budowle inżynieryjne (studnie itp.),
    • budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
    • inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty-czynsze pobierane od lokatorów oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych( odpowiednio art. 12 i art. 15 ust. 1 z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Uzyskany z tego tytułu dochód, zgodnie z cytowanym wcześniej art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie wolny od podatku jeśli tylko zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż dochód osiągnięty przez Wspólnotę Mieszkaniową z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. z wynajmu powierzchni reklamowych na budynkach podlegać będzie opodatkowaniu, nawet jeśli wpływy z tych reklam przeznaczone zostaną na fundusz remontowy Wspólnoty. Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku uważa się za nieprawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj