Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443/1/49/06
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/49/06
Data
2006.08.07



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
nabycie wewnątrzwspólnotowe
towar
USA


Pytanie podatnika
Uznanie za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czynności nabycia towaru od kontrahenta ze Stanów Zjednoczonych, nie zarejestrowanego dla podatku od wartości dodanej w kraju Unii Europejskiej.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2006 r., który wpłynął 5 maja 2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czynności nabycia towaru od kontrahenta ze Stanów Zjednoczonych, nie zarejestrowanego dla podatku od wartości dodanej w kraju Unii Europejskiej, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 maja 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony w dniu 7 sierpnia 2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym również dla potrzeb nabyć i dostaw wewnątrzwspólnotowych.
Podatnik nabył towar od firmy X, która ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych i nie jest zarejestrowana w Holandii. Amerykańska firma X wystawiła fakturę dokumentującą sprzedaż towaru i na jej konto dokonywana jest zapłata. Towar jest odbierany przez firmę Podatnika osobiście na terenie Holandii, we wskazanej firmie T, której jedyną rolą jest przekazanie towaru. Podkreślono, że amerykańska firma X wcześniej zakupiła tenże towar od innej firmy europejskiej, ale fizycznie go nie odebrała, towary są dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Towar zostaje przewieziony bezpośrednio do Polski, z pominięciem wywozu do firmy sprzedawcy, co oznacza, że nie opuszcza granic Unii Europejskiej. Transport odbywa się na trasie Holandia – Polska i jest organizowany przez Podatnika.
We wniosku Podatnik prosi o potwierdzenie, że opisana transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż status podatnika VAT jest niezależny od dochowania obowiązków rejestracyjnych, bez znaczenia jest czy firma z USA jest zarejestrowana jako podatnik w Holandii czy też obowiązków tych nie dopełniła.
W opinii Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Podatnika należy uznać za prawidłowe.
W katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT wymieniono dwa przypadki opodatkowania czynności nabycia: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4) i import towarów (art. 5 ust. 1 pkt 3). W omawianym przypadku Podatnik występuje jako nabywca towarów.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest swego rodzaju importem wewnątrzunijnym. W tym przypadku opodatkowaniu podlega bowiem czynność nabycia towarów. Należny z tytułu obrotu podatek rozliczany jest przez nabywcę towaru w państwie, do którego następuje dostawa towarów.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Następnie w art. 9 ust. 2 ustawy o VAT sprecyzowano, że przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1. nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem <..>.
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).
Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).
Analizując problem opodatkowania opisanej we wniosku transakcji należy ustalić również czy nie mamy w danym przypadku do czynienia z czynnością, która skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na trenie Polski, jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia w przypadku dostawy, w wyniku której towary będące jej przedmiotem są transportowane lub wysyłane do nabywcy, jest miejsce, w którym towary te znajdowały się w momencie rozpoczęcia ich przemieszczania. Z przywołanego przepisu wynika więc, że transakcja dostawy towarów zawarta pomiędzy kontrahentem amerykańskim a firmą polską, gdzie towary są transportowane na trasie Holandia – Polska, ma miejsce świadczenia poza Polską, a więc podlega opodatkowaniu na terenie Holandii, jako państwa gdzie towary znajdują się przy rozpoczęciu transportu.
Reasumując, przedmiotowa transakcja mimo, że dotyczy nabycia towaru od podmiotu z kraju trzeciego, nie stanowi importu towarów, lecz jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów udokumentowanym fakturą wystawioną przez kontrahenta amerykańskiego, którego wobec okoliczności faktycznych opisanych we wniosku oraz powyższych uwarunkowań prawnych, towarzyszących transakcji należy uznać za podatnika podatku od wartości dodanej chociażby dla dostaw dokonywanych w Holandii na rzecz Podatnika – Wnioskodawcy.
Jednocześnie z przedstawionego opisu stany faktycznego wynika, że opisana czynność nie rodzi powstania obowiązku podatkowego na terenie Polski po stronie dostawy lecz jako nabycie.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj