Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-D/415-0002/07/Z
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-D/415-0002/07/Z
Data
2007.04.04



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
garaż
przychód
zamiana
zbycie praw majątkowych
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy dokonana przed upływem pięciu lat od nabycia zamiana spółdzielczych własnościowych praw do stanowisk garażowych usytuowanych w garażu wielostanowiskowym podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


Wnioskiem z dnia 15 grudnia 2006 roku, podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie w trybie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w jego indywidualnej sprawie, dotyczącej następującego stanu faktycznego:

Zgodnie z oświadczeniem stron umowy dokonano zamiany spółdzielczych własnościowych praw do stanowisk garażowych usytuowanych w garażu wielostanowiskowym. Tym samym podatnik stał się właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska garażowego nr 2 (wartość 24.000,00 zł), w miejsce dotychczas posiadanego spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska garażowego nr 22 (wartość 18.000,00zł). Zamiany dokonał przed upływem pięciu lat od chwili nabycia dotychczasowej nieruchomości (stanowisko garażowe nr 22).

Wobec powyższego podatnik wniósł zapytanie:
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego zobowiązany jest zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy od wartości zamienionej nieruchomości?

W ocenie wnoszącego zapytanie opisana transakcja jest zwolniona od podatku, na podstawie art. 21 ust.1 pkt 32 lit. „c” ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, nr 14, poz.176 z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wolne od podatku dochodowego w całości są przychody od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)-c), jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie praw do tych lokali. Art. 10 ust.1 pkt 8 lit. „ b” wyraźnie określa, że odpłatne zbycie dotyczy m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, a niewątpliwie jest nim stanowisko garażowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile postanowieniem z dnia 19 stycznia 2007 roku uznał, że zaprezentowane stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia organ podatkowy I instancji dokonał m.in. interpretacji przepisu art. 10 ust.1 pkt. 8, art. 28 ust.1 i 2 oraz art. 21 ust.1 pkt 32 lit. „c”, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku wskazując, iż do przedstawionego stanu faktycznego nie mają zastosowania cytowane przez stronę przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. „c” ustawy podatkowej, ponieważ dotyczą one przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy, a nie zamiany.

Podatnik nie zgadzając się z dokonaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile interpretacją, pismem z dnia 02 lutego 2007 roku w ustawowym terminie złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, podtrzymując w całości swoje stanowisko zawarte w złożonym wniosku.

Po rozpatrzeniu wniesionego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że stanowisko strony jest nieprawidłowe i nie zasługuje na uwzględnienie.

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku, Nr 14 ,poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku, jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 ;
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, ... ; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z treści powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż źródłem przychodów, jest odpłatne zbycie w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 19 ust. 2 cyt. ustawy podatkowej przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 32a) ustawy podatkowej zwolnił od podatku dochodowego przychody uzyskane z zamiany, z zastrzeżeniem ust. 2 :
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)
- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c).

Z treści zacytowanego artykułu wynika, że katalog sytuacji „uprawniających do zwolnienia„ jest katalogiem zamkniętym. Bezspornym jest również fakt, iż z przedmiotowego zwolnienia we wskazanych w tym przepisie przypadkach, korzysta zamiana nieruchomości i praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Powyższy przepis nie miałby jednakże, zgodnie z art. 21 ust. 2 w/w ustawy, zastosowania, jeżeli:
1) budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
2) przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
a) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
b) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części
-przeznaczonych na cele rekreacyjne.
3) przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust.2 pkt 1.

Jak wskazują zacytowane wyżej przepisy, ustawodawca nie przewidział objęcia przedmiotowym zwolnieniem przychodów uzyskanych z zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska garażowego na spółdzielcze własnościowe prawo do stanowiska garażowego. Powołane wyżej przepisy, warunkujące zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych, nie mają w przypadku podatnika zastosowania, bowiem przedmiotem umowy zamiany były prawa majątkowe, nie mieszczące się w zamkniętym katalogu nieruchomości i praw majątkowych określonych w tym przepisie. Dlatego też, uznanie przez podatnika, za niewłaściwe powołanie się organu I instancji na powyższy przepis nie znajduje uzasadnienia.

Z kolei na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy podatkowej ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego przychody z zamiany rzeczy lub praw, innych niż wymienione w pkt 32a), jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty stanowiącej 2.280,00 zł. Przytoczone przepisy warunkujące zastosowanie tego zwolnienia podatkowego, nie mają w niniejszej sprawie zastosowania, ponieważ wartości praw majątkowych będących przedmiotem zamiany przekraczają tę wartość.

Przepisy art. 28 ust. 1 i 2 ustawy podatkowej określają, iż przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru PIT-23.

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, dokonana transakcja jest zamianą a nie sprzedażą.

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust.1 pkt 32) lit. „c” ustawy podatkowej, według którego wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust.2 i 2a – w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali, wskazuje na jego zastosowanie wyłącznie do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, których realizacja następuje w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali. Ustawodawca wskazał zatem w sposób jednoznaczny w pierwszym rzędzie, iż przepis ma zastosowanie do sprzedaży, w drugim, iż sprzedaż realizowana ma być w związku z wielostronną umową o zamianie. Tym samym niezasadne jest twierdzenie pytającego, że przepis art.21 ust.1 pkt 32) lit. ”c” dotyczy wszelkich zamian praw do lokali, skoro ustawodawca wprowadził ograniczenie obejmujące jedynie sprzedaż realizowaną w związku z wielostronną umową o zamianie tych praw. Brak jest zatem podstaw do jego stosowania w odniesieniu do podatników uzyskujących przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w drodze zamiany.

Dodatkowo organ odwoławczy wskazał, iż ustawodawca w stanie prawnym ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) oddzielnie reguluje kwestie opodatkowania i warunki zwolnienia w przypadku zamiany i sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy podatkowej.

W związku z powyższym przychód z zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do stanowiska garażowego na spółdzielcze własnościowe prawo do stanowiska garażowego podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w myśl cyt. art. 28 ustawy podatkowej.

Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie znalazł podstaw do zmiany lub uchylenia zaskarżonego postanowienia w trybie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa i stwierdził, że organ I instancji dokonał prawidłowej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionym przez stronę stanie faktycznym.

Niniejsza Interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj