Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/301/368/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/301/368/06
Data
2006.06.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatki i opłaty lokalne


Słowa kluczowe
dokumentacja
miejsce świadczenia usług
płatnik
podatnik
stawki podatku
towar
transport
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku, Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym miejscem świadczenia usługi transportu towarów jest terytorium Francji, w związku z czym, Spółka nie rozlicza podatku w Polsce i powinna wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, zawierającą dodatkowo informację, że miejscem opodatkowania jest terytorium Francji, a zobowiązanym do zapłaty podatku – usługobiorca.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka działa w branży transportu drogowego rzeczy na terenie Unii Europejskiej oraz państw trzecich i jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE na terytorium kraju. Spółka nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT UE w pozostałych krajach Unii Europejskiej, ani też w krajach trzecich. Podatnik wykonał usługę transportu towarów z miejsca wyjazdu w Polsce do miejsca przyjazdu w Polsce (transport odbył się wyłącznie na terytorium kraju). Nabywca dla potrzeb tej czynności podał NIP, pod którym jest zarejestrowany we Francji. Usługa jest wykonywana środkami transportu drogowego i nie jest ona związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
Zdaniem Podatnika, miejscem świadczenia usługi transportu towarów jest terytorium Francji, w związku z czym, Spółka nie rozlicza podatku w Polsce i powinna wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, zawierającą dodatkowo informację, że miejscem opodatkowania jest terytorium Francji, a zobowiązanym do zapłaty podatku – usługobiorca.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z przepisu powyższego wynika zasada, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem świadczenia określonym na podstawie przepisów ustawy jest terytorium kraju, przez które, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Odnosząc się do wyrażonych przez Podatnika wątpliwości, wskazać należy, iż zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Jak wynika ze złożonego wniosku, transport odbywa się na terytorium kraju, a zatem miejscem świadczenia usługi jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodać należy, że jako iż świadczona przez Podatnika usługa nie jest wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w art. 28 ust. 1 i 2 ustawy, dla określenia jej miejsca świadczenia bez znaczenia jest okoliczność, że nabywca usługi podał dla tej czynności numer, pod którym jest zarejestrowany we Francji.
Mając na uwadze powyższe, Podatnik – jako usługodawca – obowiązany jest do rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na terytorium kraju usługi transportowej. Usługa ta powinna zostać udokumentowana fakturą. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Świadczone przez Podatnika usługi transportu towarów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, którego stawka wynosi 22%. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zastrzeżenia te nie znajdują jednak zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. W konsekwencji – zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), faktura dokumentująca przedmiotowe usługi powinna zawierać stawkę podatku, która w przedstawionym stanie faktycznym wynosi 22%.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj