Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęcznej
DM-415/11/07
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM-415/11/07
Data
2007.09.11



Autor
Urząd Skarbowy w Łęcznej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
leasing operacyjny


Pytanie podatnika
W koszty jakiego miesiąca zaliczyć czynsz za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej na podstawie art. 14a § 1, § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku, złożonego za pośrednictwem poczty w dniu 29.06.2007r. (data wpływu do tutejszego urzędu 02.07.2007r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji, gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury,podziela Pana stanowisko.

W dniu 29.06.2007r. został złożony za pośrednictwem poczty, do tutejszego Urzędu, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym zawarł Pan pytania dotyczące zaliczania do kosztów czynszu za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury oraz terminu odliczenia Vat naliczonego z faktury za czynsz leasingowy, w przypadku gdy fakturę otrzymuje Pan w miesiacu wystawienia a data sprzedaży na fakturze wskazuje miesiąc następny. W sprawie pytania odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu leasingowego wniosek został uzupełniony w dniach 03.08.2007r. i 10.08.2007r. o oświadczenia, o tym że nie toczy się w stosunku do Pana kontrola podatkowa a także postępowanie przed sądem administracyjnym oraz o tym, że ewidencjonuje Pan koszty metodą kasową, a także o kserokopie umów leasingu i faktur za czynsz leasingowy.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, rozliczając się z podatku dochodowego według zasad ogólnych prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Dla ksiegowania kosztów uzyskania przychodów przyjął Pan metodę przewidzianą w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą koszty uzyskania przychodów potrącane są tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Na samochody ciężarowe wykorzystywane w działalności gospodarczej, zawarł Pan umowy leasingu operacyjnego. Leasingodawca wystawił fakturę za czynsz inicjalny oraz wystawia miesięcznie przez cały okres trwania umowy za raty leasingowe. Data sprzedaży wykazywana na fakturze przy czynszach miesięcznych uzależniona jest od terminu płatności za leasing i może to być miesiąc następny, np. jeśli faktura wystawiona jest 19.05.2007r. to miesiącem sprzedaży wykazywanym na fakturze przy pozycji “czynsz” jest czerwiec 2007. W związku z tym, zwraca się Pan z zapytaniem w koszty jakiego miesiaca zaliczyć czynsz za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji, gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury.

We wniosku zawarł Pan stanowisko, że miesięczny czynsz za używanie samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego w sytuacji gdy miesiąc sprzedaży wykazany na fakturze zakupu za czynsz jest późniejszy niż miesiąc wystawienia faktury należy zaksięgować w koszty uzyskania przychodu w dacie wystawienia faktury zakupu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), wyjaśnia, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Powyższe oznacza, że określone wydatki mogą być potraktowane jako koszty uzyskania przychodu jedynie pod warunkiem wykazania ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez wykazanie, że ich poniesienie może lub ma bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz gdy nie zostały zawarte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt podatkowy zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Katalogiem tym nie zostały objęte wydatki dotyczące opłat leasingowych wnoszonych na rzecz leasingodawcy. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, użytkujący samochód ciężarowy na podstawie leasingu operacyjnego, czynsz leasingowy stanowiący koszt uzyskania przychodów zaliczają do pozostałych wydatków.

Podatnik prowadząc księgę metodą potocznie zwaną kasową, określoną w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty ujmuje w momencie ich poniesienia. W myśl art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku podatników prowadzących podatkowe ksiegi przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień wystawienia faktury, rachunku lub innego dowodu stanowiacego podstawę do zaksięgowania kosztu.

W związku z tym, że użytkuje Pan w ramach leasingu operacyjnego samochody ciężarowe niezbędne do świadczenia przez Pana usług transportowych co ma wpływ na osiągane przez Pana przychody, opłaty leasingowe będą stanowić u Pana koszty uzyskania przychodów. Faktury za czynsz leasingowy w podatkowej ksiedze, którą prowadzi Pan metodą kasową powinien Pan ewidencjonować w dacie wystawienia faktury niezależnie od tego jakiego okresu dotyczą.

Informuję, że w myśl art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 2 w/w ustawy nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj