Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/24/2007/RR
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/24/2007/RR
Data
2007.04.25



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
marża
samochód


Pytanie podatnika
Czy przepisy art. 120 ustawy można stosować do samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy odsprzedali je jako zwolnione z podatku, mimo że przy ich zakupie skorzystali z prawa do częściowego odliczenia podatku VAT na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT?
Tożsamy z
146374, 142849, 136604


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 120 ust. 4 i 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 97, poz. 970, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

W dniu 15.02.2007 r. A. Sp. z o.o. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny – A. Sp. z o.o. jest firmą działającą w branży motoryzacyjnej. Przedmiotem jej działalności jest m.in. sprzedaż samochodów nowych i używanych. Podatnik przy odsprzedaży samochodów używanych nabytych od: osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej; podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5 (tj. VAT marżą) - stosuję metodę opodatkowania marży, przewidzianą art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Metodę tę zamierzamy również stosować do pojazdów nabytych od podatników o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

W nawiązaniu do powyższego stanu faktycznego strona w swoim wniosku zadała następujące pytanie: „Czy przepisy art. 120 ustawy można stosować do samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy odsprzedali je jako zwolnione z podatku, mimo że przy ich zakupie skorzystali z prawa do częściowego odliczenia podatku VAT na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT?” Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: „używane samochody nabywane od podatników, którzy w momencie ich nabycia dokonali odliczenia podatku naliczonego w części, są samochodami, które w wyniku ich odsprzedaży korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów. W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 120 ust. 10 pkt 4 ustawy. Zapis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, że warunki zwolnienia od podatku sprzedaży towarów używanych jest brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie ich nabycia (w sytuacji zastosowania § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów przysługiwało prawo do odliczenia częściowego 50% podatku VAT, nie więcej jednak niż 5.000 zł. lub 60% podatku VAT nie więcej niż 6.000 zł.). Literalnie stosując brzmienie art. 120 ust. 10 pkt 4 ustawy podatkowej nabywającemu towar używany od podmiotu, który dokonał odliczenia podatku naliczonego w części przy jego nabyciu, nie przysługiwałoby prawo do określenia podstawy opodatkowania metodą marży, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki o których mowa w art. 120 ust. 10 pkt 4 ustawy o podatku od towarów. Jednakże biorąc pod uwagę przesłanki wynikające z art. 82 ust. 3 pkt 1-4 ustawy, a w konsekwencji zapisy § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów, w przedstawionej sytuacji w przypadku skupu i sprzedaży pojazdów prawidłowe jest zastosowanie zasad określonych w art. 120 ustawy.”

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, że w myśl art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) – zwanej dalej ustawą, w przypadku podatników dokonujących dostawy towarów używanych nabytych uprzednio przez nich dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 towarem używanym jest towar, który był używany przez podatnika dokonującego jego dostawy przez co najmniej pół roku. Należy zaznaczyć, iż art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy zawiera osobną definicję towaru używanego, skonstruowaną na użytek rozdziału 4 ustawy, zgodnie z którą towarem używanym są ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. Z kolei podstawę opodatkowania stanowi marża, pod warunkiem, że towary stanowiące przedmiot dostawy podatnik nabył od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10, czyli: osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej; podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5; podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art.113; podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach. Zauważyć należy, że przepis art. 120 ust.10 ustawy zawiera zamknięty katalog przypadków, w których Podatnik nabywając towar od podmiotu wymienionego we wzmiankowanym przepisie ma prawo do opodatkowania marży.

Mając zatem powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż nie można zastosować opodatkowania marży, gdy podatnik nabywa samochody używane, przy zakupie których podmiot sprzedający skorzystał ze zwolnienia wynikającego z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970, ze zm.), gdyż przypadek taki nie jest wymieniony w przepisie art. 120 ust. 10.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj