Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII-443 /21/06/07
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII-443 /21/06/07
Data
2007.07.09



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
stawki podatku
usługi sprzątania
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla usług „utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości określonej w § 1 umowy, chodnika przed nieruchomością”?
Tożsamy z
113790
Rozbieżny z
132900


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.11.2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii zastosowania stawki podatku VAT dla świadczonych usług pod nazwą „utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości określonej w § 1 umowy, chodnika przed nieruchomością” - postanawia uznać stanowisko Spółki w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla świadczonych usług utrzymania porządku wewnątrz budynków i terenu na zewnątrz budynku za nieprawidłowe.

Z przedstawionego w pismach z dnia 6.11.2006 r. i 10.01.2007 r. stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, że P. Sp. z o.o. świadczy miedzy innymi usługi na rzecz Wspólnot Mieszkaniowych w zakresie administrowania nieruchomościami. Na rzecz tych Wspólnot świadczy także inne usługi w tym utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości, chodnika przed nieruchomością. Spółka przedłożyła wzór umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną. Z wzoru załączonej umowy – § 3 pkt 5 – wynika, że Wspólnota zleca Zarządcy, a Zarządca przyjmuje do wykonania m.in. czynności w zakresie utrzymania w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości określonej w § 1 umowy, chodnika przed nieruchomością”. Za usługi zarządzania oraz usługi związane z utrzymaniem czystości wewnątrz obiektów i na zewnątrz obiektów Spółka sporządza odrębne faktury VAT. Czynności utrzymania porządku i czystości wykonywane są wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Czynności wykonywane wewnątrz budynków polegają na zamiataniu, zmywaniu, pastowaniu klatek schodowych, myciu okien i drzwi. Na zewnątrz budynków Spółka wykonuje czynności polegające na zamiataniu, odśnieżaniu chodnika przed budynkiem, opróżnianiu pojemników na śmieci. Wykonywane opisane wyżej czynności Spółka określa jako sprzątanie posesji. W pismach z dnia 6.11.2006 i uzupełniającym z dnia 10.01.2007 r. Spółka wykonywanym usługom przyporządkowuje różne symbole wg PKWiU, tj. 74.70.16 i 90.03.13.00.20. - i różne stawki podatku VAT 22% i 7%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka wystąpiła z zapytaniem: „jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla usług „utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości określonej w § 1 umowy, chodnika przed nieruchomością”?

Wg zajętego przez Spółkę stanowiska dla świadczonej usługi można przyporządkować wg PKWiU symbol 90.03.13-00.20 (usługi w zakresie oczyszczania pozostałe) i stosować stawkę podatku VAT 7% na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 1 c ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Dokonanie prawidłowej klasyfikacji ma istotne znaczenie w zakresie zastosowania prawidłowej stawki VAT. Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych usług ciąży na podatniku – to podatnik jest w posiadaniu dokładnych informacji dotyczących przedmiotu opodatkowania. Dla celów podatku od towarów nie dłużej niż do dnia 31.12.2007 r. ma zastosowanie Polska Klasyfikacja Wyrobów Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Wg PKWiU wprowadzonej ww. rozporządzeniem w grupowaniu 74.70.16 sklasyfikowane zostały usługi sprzątania i czyszczenia obiektów pozostałe. Usługi sklasyfikowane wg symbolu 74.70.16 nie zostały określone w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze m.) ani w przepisach wykonawczych do tej ustawy jako opodatkowane niższymi stawkami.

Wskazany przez Spółkę symbol wg PKWiU 90.03.13.00.20 nie znajduje odzwierciedlenia w stosowanej dla podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Dział 90 stosowanej dla podatku VAT PKWiU obejmuje m.in. usługi w zakresie oczyszczania ulic, dróg kołowych, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu, usługi wywozu i zagospodarowywania odpadów, pozostałe. W dziale tym nie zostały uwzględnione usługi w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów. Według Słownika języka polskiego – Wydawnictwo Naukowe PWN - termin „posesja” został zdefiniowany jako „wydzielony teren stanowiący czyjąś własność, zwykle zabudowany budynkiem mieszkalnym”. Wobec powyższego usługa określana przez Spółkę pod nazwą „sprzątanie posesji” oznacza sprzątanie terenu, natomiast w przytoczonym znaczeniu terminu „posesja” nie oznacza, że usługi porządkowe wykonywane są również wewnątrz budynku mieszkalnego. Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług stawka podatku VAT wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl przepisu ustępu 2 art. 41 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu usługi w zakresie usuwania śniegu i lodu, oczyszczanie chodników i terenów na zewnątrz administrowanych budynków, opróżnianie koszy na śmiecie – na podstawie art. 41. ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług – podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%. Natomiast usługi porządkowe wewnątrz budynków (zamiatanie, mycie klatek schodowych, mycie okien i drzwi) – na podstawie art. 41. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Przywołany przez Spółkę – dla opisanych we wniosku usług – przepis art. 19 ust. 13 pkt 1c ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania dla określenia stawki podatku VAT. Przepis ten stanowi o momencie powstania obowiązku podatkowego. Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny sprawy w odniesieniu do obowiązującego w dacie wpływu wniosku stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu stwierdza, że stanowisko podatnika w zakresie zastosowania 7% stawki VAT dla świadczonych usług utrzymania porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości, chodnika przed nieruchomością jest nieprawidłowe.

Na marginesie zauważa się, iż zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11). Świadczenie zatem kompleksowej usługi zarządzania o wskazanym symbolu PKWiU 70.32.11, której element składowy stanowi sprzątanie zarządzanej nieruchomości i utrzymanie porządku na jej terenie, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia wykonawczego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj