Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.II/443-8/07
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/443-8/07
Data
2007.07.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dotacja
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
program pomocowy


Pytanie podatnika
Możliwość odzyskania podatku naliczonego, wynikającego z faktur otrzymywanych od wykonawców prac związanych z realizacją inwestycji.
Tożsamy z
141240


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Gminy z dnia 12.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Wnioskiem z dnia 12.06.2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu – 14.06.2007 r.) Gmina zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Po przeprowadzeniu stosownego postępowania wyjaśniającego ustalono, że w odniesieniu do Wnioskodawcy i złożonego wniosku spełnione są wymogi określone w cytowanym wyżej przepisie art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gmina ubiega się o dofinansowanie projektu pn. „Adaptacja budynku na zaplecze rekreacyjno – sportowe w miejscowości K.” w zakresie działania 2.3 „Odnowa wsi oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego”, prowadzonego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”. Inwestycja będzie polegała na adaptacji niewykorzystanego budynku na zaplecze rekreacyjno – sportowe, w skład którego wejdą m.in. szatnie, prysznice, łazienki, sala konferencyjna oraz zaplecze socjalne. Właścicielem i administratorem budynku jest Gmina. Po zakończeniu inwestycji budynek będzie wykorzystywany zarówno przez młodzież szkolną jak i sportowców oraz amatorów. Podatnik w przedmiotowym wniosku pisze, iż sale będą udostępniane nieodpłatnie. Z dokumentów będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, iż Gmina nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pytanie Podatnika dotyczy możliwości odzyskania podatku naliczonego, wynikającego z faktur otrzymywanych od wykonawców prac związanych z realizacją powyższej inwestycji. Zdaniem Podatnika, Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług wynikającego z faktur VAT, otrzymanych od wykonawców robót związanych z wyżej wymienioną inwestycją.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku informuje:

Mając na uwadze przepis art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków o których mowa w art. 86 ust. 20. Z treści powyższego przepisu wynika więc jednoznacznie, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę, że Gmina Krzeszów nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług nie ma ona możliwości odzyskania podatku VAT. Sytuacja nie zmieni się również w przypadku, gdyby Gmina dokonała rejestracji w podatku od towarów i usług. Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi bowiem, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi, przy nabyciu których naliczony został ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy są: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Właśnie do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

Inwestycja w zakresie adaptacji niewykorzystanego budynku na zaplecze rekreacyjno – sportowe nie będzie służyła wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj