Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/7188/Z/K/07
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/7188/Z/K/07
Data
2007.09.03



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
uprawdopodobnienie nieściągalności
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Jak wynika ze złożonego wniosku, na podstawie oferty wyrobów – podatniczka dokonała sprzedaży wystawiając faktury VAT. Kupujący wskazywali adres, na który miała być dostarczona dostawa. Dostawą zajmowała się firma świadcząca usługi pocztowe pobierając jednocześnie należności od kupującego. Firma ta nie przekazała jednak pobranych należności mimo licznych interwencji, następnie stała się bankrutem i wystąpiła do Sądu o ogłoszenie upadłości z opcją układu.Zafakturowana sprzedaż, za którą nie otrzymała zapłaty ujęta została w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako przychód do opodatkowania w miesiącu grudniu 2004r.Sąd Postanowieniem z dnia 19.12.2005r. oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z uwagi na brak środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego ( w zał. kserokopia Postanowienia ) w związku z czym uważa, iż na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 w związku z art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może uznać wierzytelności w kwocie 18.590,79 zł, które firma świadcząca usługi pocztowe jej nie oddała - jako nieściągalne - do kosztów działalności gospodarczej w miesiącu maju 2007r., gdyż jak wynika z pisma uzupełniającego z dnia 18.07.2007r. postanowienie w/w otrzymała w dniu 30.05.2007r.Wierzytelność stała się wymagalna w ciągu czterech dni od otrzymania należności od kupującego przez Firmę Kurierską, tj. w miesiącu grudniu 2004r. Bieg terminu przedawnienia został przerwany przez Sądowy Nakaz Zapłaty z dnia 06.06.2006r. Sygn.akt XIIGNC3520/06.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23

Art. 23 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy zawiera katalog wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 20 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Natomiast na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 20, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:

1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo

2. postanowieniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub
b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lub
c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Stosownie natomiast do art. 23 ust. 1 pkt 17 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione.

W świetle powyższych przepisów zaliczenie nieściągalnej wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów możliwe jest tylko wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • wierzytelność winna być wcześniej zaliczona do przychodów należnych w prowadzonej działalności gospodarczej,
  • wierzytelność nie jest przedawniona,
  • nieściągalność wierzytelności została udokumentowana w sposób przewidziany w art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, stwierdzić należy, iż opisana we wniosku wierzytelność może stanowić koszty uzyskania przychodu pod warunkiem spełnienia w/w wymogów.

W kwestii określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w/w wierzytelności nieściągalnych, należy stwierdzić, że ustawodawca w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienił momentu, w którym zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje, kto i w którym momencie decyduje o możliwości zaliczenia przedmiotowych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, lecz wiąże z momentem zaistnienia pewnego zdarzenia, tj. momentem udokumentowania nieściągalności wierzytelności (art. 23 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Dopiero z chwilą zaistnienia tego zdarzenia podatnik ma prawo odniesienia w ciężar kosztów uzyskania przychodów tych wierzytelności. Równocześnie podatnik nie ma obowiązku uwzględniania przedmiotowych wierzytelności jako kosztu uzyskania przychodu w roku ich udokumentowania, tj. w roku otrzymania stosownego postanowienia, lecz może je zaliczyć do kosztów również w latach następnych, jednakże nie później niż do czasu przedawnienia wierzytelności. To czasowe ograniczenie wynika z art. 23 ust. 1 pkt 17 w/w ustawy, zgodnie z którym nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wierzytelności przedawnione.

Ze względu na powyższe podatniczka może zadecydować, w którym momencie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wartość tych wierzytelności. Nie mniej jednak musi to nastąpić nie wcześniej niż przed datą zaistnienia zdarzeń, o których mowa w art. 23 ust. 2 i nie później niż przed datą przedawnienia wierzytelności.

Przedstawione przez podatniczkę okoliczności wskazują, iż przedmiotowa wierzytelność nie uległa przedawnieniu, a zatem wymieniony w zapytaniu termin księgowania przypadający na miesiąc maj 2007 roku może stanowić moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w/w wierzytelności.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela stanowisko przedstawione we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj