Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-29/07/KCz
z 6 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-29/07/KCz
Data
2007.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
sprzęt audio-wizualny
wydatek
zakup


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony na zakup kamery cyfrowej mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 , § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Pana G. wioskiem z dnia 14.06.2007r.(data wpływu 18.06.2007r.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kamery cyfrowej zakupionej jako pomoc w gromadzeniu materiałów szkoleniowych do podnoszenia kwalifikacji zgodnych z kierunkiem wykształcenia i działalnością gospodarczą – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (w brzmieniu obowiązującym przed 01.07.2007r. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Pan prowadzi działalność fizjoterapeutyczną –masaż i gimnastyka lecznicza, w miejscu wskazanym przez pacjenta. Ponadto nadmienia, że posiada kwalifikacje z zakresu rehabilitacji ruchowej z ukończoną specjalizacją w ww. kierunku oraz ukończone liczne kursy terapii manualnej i specjalistycznych metod neurofizjologicznych dotyczących usprawniania chorych neurologicznie. Informuje również, iż obecnie jest w trakcie nauki (drugi fakultet). Prowadzi wykłady, szkolenia i ćwiczenia z rehabilitacji dla studentów i dalej podnosi swoje kwalifikacje zawodowe w tym kierunku, a kamera jest potrzebna jako pomoc w gromadzeniu materiałów szkoleniowych, do podnoszenia kwalifikacji zgodnych z kierunkiem wykształcenia i prowadzonej działalności, w celu rejestracji postępów usprawniania rehabilitacyjnego i jako pomoc dydaktyczna do prezentacji multimedialnych na wykłady.Pisząc pracę dyplomową będzie musiał podpierać się filmami, zdjęciami z przeprowadzonych badań. Zdaniem wnioskodawcy, kamera może być zaliczona w koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)- kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Jednocześnie trzeba mieć na względzie, że sam fakt nie wymienienia danego wydatku w art. 23 omawianej ustawy, nie jest podstawą do zaliczenia go w ciężar kosztów uzyskania przychodów.Należy zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będzie więc taki wydatek, który może prowadzić do osiągnięcia przychodów, jak też może mieć wpływ na uzyskanie przychodu z tego źródła. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności.Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem, a celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu.

Kosztami uzyskania przychodów będą zatem wydatki możliwe do powiązania z konkretnym przychodem, który powstał lub mógł powstać albo mające związek z prowadzoną przez podatnika działalnością, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Należy nadmienić, że ciężar udowodnienia faktu, iż pomiędzy wydatkiem a przychodem występuje związek przyczynowo-skutkowy spoczywa na podatniku, jako na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Podatnik winien co najmniej uprawdopodobnić, że w czasie i warunkach podejmowania decyzji o poniesieniu kosztów dostępna mu wiedza kazała zasadnie oczekiwać, że działanie to przyniesie oczekiwany skutek. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność fizjoterapeutyczną –masaż i gimnastyka lecznicza. Rehabilitacja w miejscu wskazanym przez pacjenta. Natomiast przedmiotowa kamera jest podatnikowi potrzebna jako pomoc w gromadzeniu materiałów szkoleniowych do podnoszenia kwalifikacji zgodnych z kierunkiem wykształcenia i prowadzoną działalnością oraz jako pomoc dydaktyczna do prezentacji multimedialnych na wykładach.Ponadto pisząc pracę dyplomową podatnik będzie musiał podpierać się filmami, zdjęciami z przeprowadzonych badań.

W świetle powyższego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów, należy uznać, iż zakupiona jako pomoc w gromadzeniu materiałów szkoleniowych do podnoszenia kwalifikacji kamera cyfrowa nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem tutejszego organu stanowisko Pana zawarte we wniosku uważa się za nieprawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj