Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PD.I/415/1/48/2007
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I/415/1/48/2007
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
leasing
motocykl


Pytanie podatnika
Czy można ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów, wydatki ponoszone w związku leasingiem motocykla.


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej
• możliwości ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako kosztów uzyskania przychodów, wydatków ponoszonych w związku z leasingiem motocykla – jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 04 kwietnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisanej sprawie.
Podatniczka jest lekarzem medycyny pracy i prowadzi działalność w kilku odległych miejscowościach od siedziby swojej firmy (Jelenia Góra, Kamienna Góra, Lubawka) oraz wykonuje usługi lekarza na zlecenie wielu zakładów pracy położonych także w miejscach często bardzo odległych od siedziby swojej firmy. Ponadto Podatniczka jest orzecznikiem ZUS, co także wymaga dojazdu codziennego do pracy oraz do Oddziału w Kamiennej Górze, czy w Wałbrzychu. W związku z tym, Podatniczka podjęła działania w celu zawarcia umowy leasingu operacyjnego motocykla, który pomoże jej w stopniu szybszym dotrzeć do chorego pacjenta, czy też do któregokolwiek z miejsc wykonywanej działalności. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej Podatniczka wykorzystuje pomoc męża i syna, gdyż nie zatrudnia pracowników. Dlatego też motocykl, którym będzie przemieszczać się Podatniczka, w celu wykonywania usług medycznych pozwoli na szybsze dotarcie do tych miejsc, a ponadto pozwoli na odciążenie Podatniczki od konieczności prowadzenia pojazdu, co często po kilkunastu godzinach wytężonej pracy jest wielce trudne.
W związku z powyższym Podatniczka pyta, czy może ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów, wydatki ponoszone w związku z leasingiem motocykla.
Podatniczka uważa, iż uprawnienie do prowadzenia motocykla, czy jego brak nie jest elementem przesądzającym o fakcie, iż dany wydatek spełnia przesłankę bycia kosztem uzyskania przychodów. Uprawnienia posiadają pomagający Podatniczce członkowie jej rodziny, którzy przyczyniają się do generowania dochodów. Stąd też, leasing operacyjny i ponoszone z tym koszty uważa za koszty uzyskania przychodów.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle cyt. wyżej przepisu zaliczenie wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodu jest uzależnione od spełnienia łącznie dwóch warunków: istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub możliwym do osiągnięcia przychodem, czy też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu oraz koszt nie może być wymieniony w enumeratywnym katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast zgodnie z treścią art. 23b ust. 1 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1. zawarta zostanie na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Jeżeli więc, umowa zawarta przez Podatniczkę jest umową spełniającą kryteria wskazane w art. 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych to wówczas do kosztów uzyskania przychodów w czasie trwania podstawowego okresu umowy Podatniczka może zaliczyć: wszystkie opłaty leasingowe i wszystkie wydatki eksploatacyjne związane z przedmiotem leasingu. Jednakże należy zwrócić uwagę, iż warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania jest jego związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami. A więc warunkiem zaliczenia wydatków związanych z przedmiotem leasingu jako kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo – skutkowego tego rodzaju, że uzyskanie przez Podatniczkę przychodu nastąpiło w wyniku gospodarczego wykorzystania danego przedmiotu leasingu.
W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że jeżeli umowa leasingu motocykla spełnia powyższe warunki i przedmiot leasingu będzie w całości wykorzystywany w działalności gospodarczej to wydatki związane z przedmiotem leasingu będą stanowiły koszty uzyskania przychodu i będą podlegały ewidencji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, pomimo iż Podatniczka nie posiada uprawnień do prowadzenia tego pojazdu. Dlatego też przedstawione, przez Panią, w tym zakresie stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj