Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-53/07-2/JK
z 15 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-53/07-2/JK
Data
2007.10.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
podział majątku
rozwód
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż lokalu
współwłasność
zapłata podatku


Istota interpretacji
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego podlega obowiązkowi zapłaty zryczałtowanego 10% podatku?



Wniosek ORD-IN 1002 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani M. O., przedstawione we wniosku z dnia 08.08.2007 r. (data wpływu 13.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13.08.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 01.06.1987 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymała przydział spółdzielczego lokalu mieszkalnego. W dniu 06.11.1989 r. lokal ten wspólnie wykupili. W dniu 31.10.2003 r. notarialnie zawarta została umowa majątkowa małżeńska oraz podział majątku dorobkowego. Na mocy tej umowy zniesiona została majątkowa wspólność ustawowa oraz podzielony został majątek wspólny. W wyniku tego podziału Wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własność prawo do ww. spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Wartość nabytego w wyniku podziału majątku własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie przekraczała udziału w majątku dorobkowym małżonków i z tytułu podziału małżonkowie nie byli zobowiązani względem siebie do żadnych spłat ani dopłat. W dniu 14.06.2005 r. Wnioskodawczyni sprzedała lokal, po czym w dniu 28.06.2005 r. złożyła w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kaliszu oświadczenie, że uzyskany przychód zostanie przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe. Niestety zobowiązanie to nie zostało zrealizowane, ponieważ prawie cała kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania przeznaczona została na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu. W dniu 13.06.2007 r. Wnioskodawczyni złożyła PIT-23 i zapłaciła kwotę 3058,79 zł tytułem zryczałtowanego podatku dochodowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku ze sprzedażą w dniu 14.06.2005 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które zostało kupione w dniu 06.11.1989 r. w czasie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej, a w wyniku podziału majątku wspólnego w dniu 31.10.2003 r. zostało w całości nabyte przez Wnioskodawczynię, istniał obowiązek zapłaty zryczałtowanego 10%-wego podatku dochodowego...

Zdaniem Wnioskodawczyni przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż wartość nabytego w wyniku podziału majątku własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie przekraczała udziału w majątku dorobkowym małżonków i z tytułu podziału małżonkowie nie byli zobowiązani względem siebie do żadnych spłat ani dopłat.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) dalej zwanej updof, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

  -    jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a – c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie.

Przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 updof.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r., Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej) powodujący, że każdy z małżonków jest właścicielem całej części nieruchomości. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych. W świetle art. 42 i 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą ustania własności ustawowej majątek nią objęty stał się współwłasnością w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności. Zniesienie współwłasności kształtuje nowy stan prawny, powoduje powstanie prawa własności każdego ze współwłaścicieli lub prawo współwłaściciela do przyznanej mu całej rzeczy.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Uznać jednak należy, że nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego jeśli:

- podział taki jest ekwiwalenty w naturze i nie towarzyszą mu spłaty czy dopłaty lub

- jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Stosownie do treści art. 32 § 1 i § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. W szczególności stanowią dorobek małżonków: pobrane wynagrodzenie za pracę oraz inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z odrębnego majątku każdego z małżonków.

W świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa uznać więc należy, że datą nabycia przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest data nabycia tego prawa przez małżonków w czasie trwania związku małżeńskiego. Wynika to z faktu, że wartość tego prawa mieści się w udziale przysługującym Wnioskodawczyni w majątku dorobkowym małżeńskim. W związku z tym przychód ze sprzedaży przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię nie podlegał opodatkowaniu na podstawie zapisu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj