Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-1/423/168/JF/2007
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-1/423/168/JF/2007
Data
2007.08.28



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje
obiekt budowlany
odpisy amortyzacyjne
przekazanie do używania
środek trwały


Pytanie podatnika
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które są używane bez formalnej zgody Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego?


Wnoszący pytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż decyzją Urzędu Miejskiego został zatwierdzony projekt budowlany i wydane pozwolenie na budowę pierwszego etapu zamierzenia inwestycyjnego pod nazwą Zakład Mechaniczny Produkcji Urządzeń Grzewczych, Elektrycznych i Gazowych. W ramach tego zadania inwestycyjnego Spółka wybudowała obiekty hal produkcyjnych wraz z zapleczem socjalno-biurowym i magazynowym. Od listopada 2005 r. do obiektów tych przeniesiona została produkcja urządzeń grzewczych oraz całość zaplecza techniczno-biurowego i magazynowego Spółki. Proces inwestycyjny zakończony został przed przeniesieniem dotychczasowej produkcji.

Z uwagi na odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego w postaci:

  • wykonania przyłącza kanalizacji sanitarnej do budynku produkcyjno-magazynowego oraz budynku socjalno-biurowego (wspólne przyłącze) niezgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki; istniejąca studzienka została przesunięta o około 6 m, a dwie pozostałe o około 0,5 m,
  • wykonania zewnętrznej instalacji niskiego napięcia pomiędzy budynkiem produkcyjno-magazynowym a budynkiem portierni niezgodnie z zatwierdzonym projektem; przesunięcie trasy instalacji między tymi budynkami na długości 120 m średnio o około 2 m w stosunku do projektu,
  • przesunięcia zbiornika wody chłodzącej o około 2,5 m w stosunku do projektu, a instalacji łączącej zbiornik z budynkiem o około 6m,
  • przesunięcia przy narożnikach budynku studzienek kanalizacji deszczowej średnio o około 2 m.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w drodze decyzji Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił pozwolenia na użytkowanie wybudowanych obiektów.

Jak wskazuje Spółka, zasadność powyższych zmian jest sprawą sporną i przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w czerwcu 2007 r. Zgodnie z oświadczeniem projektantów sieci (złożonym przy wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu) dokonane zmiany mają charakter nieistotny a zostały wymuszone wyjątkowo trudnymi warunkami gruntowymi napotkanymi podczas procesu inwestycyjnego.

Niemniej jednak Spółka użytkuje od 2005 r. wszystkie obiekty, gdyż są to obiekty kompletne i zdatne do użytku juz od 2005 r.

Spółka, zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy Prawo budowlane zawiadomiła organy:


1. Inspekcję Ochrony Środowiska.

2. Państwową Inspekcję Sanitarną.

3. Państwową Inspekcję Pracy.

4. Państwową Straż Pożarną.

o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania i otrzymała stosowne odbiory.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością. Składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego.

Wymienione przez Spółkę obiekty (środki trwałe) przyjęte zostały do użytkowania i są używane od listopada 2005 r. i prowadzona jest tam produkcja.

  • Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które są używane bez formalnej zgody Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Na tle takich okoliczności faktycznych Spółka formułuje stanowisko, iż ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które są używane przez Spółkę od listopada 2005 r. pomimo braku formalnej zgody na Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na używanie tych obiektów, gdyż są to środki kompletne i zdatne do użytku od dnia przyjęcia ich do użytkowania.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1 i ust. 2, art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:


1. Budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

2. Maszyny, urządzenia i środki transportu.

3. Inne przedmioty.

a. o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl ust. 2 amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:


1. Przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".

2. Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.

3. Składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

  • zwane także środkami trwałymi,
  • tabor transportu morskiego w budowie, sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie "statki" o symbolu 35.11, zaliczone do branży 1051-1053 Systematycznego Wykazu Wyrobów (SWW) Głównego Urzędu Statystycznego (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 i z 1999 r. Nr 92, poz. 1045).

Jak stanowi art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka wybudowała w ramach własnego zadania inwestycyjnego hale produkcyjne wraz z zapleczem socjalno-biurowym i magazynowym, do których to obiektów od listopada 2005 r. przeniosła produkcję. Wybudowane obiekty stanowią pierwszy etap zamierzenia inwestycyjnego Z uwagi na odstąpienia od zatwierdzonego projektu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w drodze decyzji odmówił pozwolenia na użytkowanie wybudowanych obiektów.

Aby wybudowany przez Spółkę budynek mógł zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i w konsekwencji podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy musi on być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania. Poprzez sformułowanie "zdatny do użytku" należy zaś rozumieć możliwość zarówno faktycznego, jak i prawnego użytkowania danego składnika majątkowego. Dla oceny od kiedy podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, konieczne jest ustalenie kiedy nastąpiło oddanie środka trwałego do użytkowania, a także czy w tej dacie był on kompletny i zdatny do użytku, zarówno faktycznie jak i w świetle poszczególnych przepisów prawa regulujących możliwość dopuszczenia poszczególnych urządzeń do użytkowania.

W świetle art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.) do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Oznacza to, że dopiero po upływie 21 dni od dnia zawiadomienia przez Spółkę właściwego organu, który nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji, spełni ona ustawowe warunki do amortyzowania tego budynku.

Stosownie do art. 55 ustawy Prawo budowlane przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:

  • na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;
  • zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;
  • przystąpienie użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

W opisanej przez Spółkę sytuacji decyzjia odmawiająca pozwolenia na użytkowanie wybudowanych obiektów będących pierwszym etapem zamierzenia inwestycyjnego oznacza brak możliwości prawnego ich użytkowania, a więc niemożność zaliczenia tych budynków do środków trwałych podlegających amortyzacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj