Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-32/07/BG
z 11 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-32/07/BG
Data
2007.10.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
koszty uzyskania przychodów
osoba nie będąca pracownikiem
zwrot kosztów


Istota interpretacji
Koszty podróży i noclegi rodziny pracownika zapłaconych przez Spółkę w czasie wyjazdu pracownika wraz z rodzina do krajów Dalekiego Wschodu nie stanowią kosztuuzyskania przychodu



Wniosek ORD-IN 971 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 31 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów Spółki kosztów podróży oraz noclegów (hotele) rodziny pracownika w czasie wyjazdu do Ch., z Ch. do innych krajów i po terenie Ch. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów Spółki kosztów podróży oraz noclegów (hotele) rodziny pracownika w czasie jego wyjazdu do Ch., z Ch. do innych krajów i po terenie Ch.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy o pracę członka zarządu, którego wysyła w podróż służbową do krajów Dalekiego Wschodu (Ch., T., I. celem nawiązania stosunków handlowych, produkcyjnych i uruchomienia w przyszłości oddziału w Ch. Pracownik obecnie uruchomił w Ch. przedstawicielstwo Spółki, założył konto bankowe, uzyskał nr rejestracji podatkowej, kod identyfikacji przedsiębiorstwa oraz zaświadczenie rejestracji stałej siedziby przedstawicielstwa. Spółka pokrywa koszty podróży służbowych ww. pracownika tj. koszty wynajmu mieszkania, samochodu służbowego, biura księgowego, agencji zatrudnienia pracowników. Czasu trwania tej podróży nie określono w związku z tym pracownik wyjechał w podróż wraz rodziną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może pokrywać koszty podróży oraz noclegi (hotele) rodzinie pracownika w czasie wyjazdu do Ch., z Ch. do innych krajów, po terenie Ch.... Czy będzie to stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki...

Zdaniem wnioskodawcy koszty przejazdu, noclegi rodziny mogą być płacone przez Spółkę lecz nie stanowią kosztów uzyskania przychodu Spółki.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Art. 16 ust. 1 zawiera zamknięty katalog wydatków nie uznawanych za koszt uzyskania przychodów.

W myśl powyższego przepisu, co do zasady wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu może być uznany za koszt uzyskania tego przychodu, chyba że został wymieniony w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, zawartym w art. 16 tej ustawy. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od spełnienia następujących warunków:

  • powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów,
  • istnienia bezpośredniego lub tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem, a uzyskanym przychodem,
  • właściwego udokumentowania tego wydatku; przy czym przesłanki te musza być spełnione łącznie.

    Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia” zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, iż poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy, w szczególności przychodu, a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo – skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo, np. osiągnięcie przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w rozpatrywanym przypadku brak jest uzasadnionego związku między poniesionymi wydatkami na wyjazd rodziny pracownika do krajów Dalekiego Wschodu, a osiągnięciem przychodów Spółki. A zatem wszelkie wydatki Spółki związane z podróżą i pobytem rodziny pracownika nie stanowią kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Natomiast odnośnie pytania „ czy Spółka może pokrywać koszty podróży oraz noclegi (hotele) rodzinie pracownika w czasie wyjazdu do Ch., z Ch. do innych krajów, po terenie Ch....” postanowieniem z dnia 10 października 2007 r. znak IBPB 3/423/32/07/BG odmówiono wszczęcia postępowania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj