Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
DO/415-43/07
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-43/07
Data
2007.06.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
deklaracje
informacja podatkowa
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, jak należy postąpić z informacjami rocznymi PIT-11 oraz PIT-4R, gdy dojdzie do połączenia dwóch spółek jawnych poprzez zawiązanie nowej spółki akcyjnej:
1/ czy należy podzielić wynagrodzenia pracowników tak, jakby były wypłacane w spółkach i za pierwszy okres –(podlegania pod spółkę jawną) sporządzić jeden PIT-11, a za drugi okres – (podlegania pod spółkę akcyjną) – sporządzić drugi PIT-11; czy też należy na koniec roku 2007 sporządzić jedno rozliczenie PIT-11?;
2/ czy za okres od stycznia 2007 r. do dnia rozwiązania spółki jawnej należy sporządzić PIT-4R cząstkowy, a następnie dla spółki akcyjnej od dnia zawiązania do grudnia 2007 r. PIT-4R cząstkowy; czy też spółka akcyjna winna wystawić jeden PIT-4R za cały rok dla spółki akcyjnej (w tym rozliczeniu będą ujęte dwie spółki jawne)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.03.2007 r. (wpływ: 10.04.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie sporządzenia deklaracji 4R oraz informacji PIT-11 w przypadku połączenia dwóch spółek jawnych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dwie spółki jawne połączą się w trybie określonym w art. 492 §1 pkt 2, Kodeksu spółek handlowych poprzez zawiązanie nowej spółki akcyjnej, na którą przejdzie majątek łączących się spółek, w zamian za akcje spółki akcyjnej wydane wspólnikom łączących się spółek. Nowy pracodawca – spółka akcyjna z mocy prawa stanie się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Dotychczasowi pracownicy spółek jawnych staną się automatycznie pracownikami spółki akcyjnej. Połączenie obu spółek nastąpi w trakcie roku kalendarzowego 2007.

Podatnik zwrócił się z pytaniem, jak należy postąpić z informacjami rocznymi PIT-11 oraz PIT-4R:
1/ czy należy podzielić wynagrodzenia pracowników tak, jakby były wypłacane w spółkach i za pierwszy okres –(podlegania pod spółkę jawną) sporządzić jeden PIT-11, a za drugi okres – (podlegania pod spółkę akcyjną) – sporządzić drugi PIT-11; czy też należy na koniec roku 2007 sporządzić jedno rozliczenie PIT-11?;
2/ czy za okres od stycznia 2007r. do dnia rozwiązania spółki jawnej należy sporządzić PIT-4R cząstkowy, a następnie dla spółki akcyjnej od dnia zawiązania do grudnia 2007r. PIT-4R cząstkowy; czy też spółka akcyjna winna wystawić jeden PIT-4R za cały rok dla spółki akcyjnej (w tym rozliczeniu będą ujęte dwie spółki jawne)?

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika nie wystąpią zmiany w stosunku pracy. Pracownicy osiągają dochody na tych samych zasadach, kontynuowane są umowy o pracę. Nowo powstała spółka akcyjna sporządzi dla pracowników PIT-11 za cały rok kalendarzowy 2007 r. w terminie do końca lutego 2008 r. Analogicznie należy postąpić z deklaracją roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, stwierdza co następuje:

Zasady łączenia, podziału i przekształcenia spółek handlowych uregulowane zostały w przepisach ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)

Zgodnie z art. 491 § 1 i § 2 spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Spółki osobowe mogą się łączyć między sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych połączenie może być dokonane przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Skutki łączenia, podziału i przekształcenia są również przedmiotem uregulowań zawartych w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1/ osób prawnych;
2/ osobowych spółek handlowych;
3/ osobowych i kapitałowych spółek handlowych;
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie z art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Kontynuację stosunku pracy na mocy powołanego przepisu, w związku ze zmianą formy prawnej zakładu pracy, traktuje się dla celów podatkowych jako zatrudnienie w tym samym zakładzie pracy. Pracodawca staje się płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązanym do realizowania obowiązków płatnika wynikających z art. 31, 37, 38 i 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art 31 ustawy o podatku od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zgodnie z art 39 ust. 1 w/w ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

W myśl ust. 2 powołanego artykułu jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 Na pisemny wniosek podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, w związku z zamiarem opuszczenia przez niego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podmiot, o którym mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji, o której mowa w ust. 3 (art. 39 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Płatnicy określeni w art. 35 ust. 1 pkt 2 wypłacający podatnikom wyłącznie stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b, sporządzają jedynie informację, o której mowa w art. 35 ust. 10 (art. 39 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Biorąc pod uwagę powyższe, roczne obliczenie podatku lub sporządzenie informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2007 rok winno dokonać się w oparciu o art. 39 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie ma również fakt, że w przypadku zatrudnionych osób nie wystąpią zmiany w stosunku pracy. Pracownicy będą osiągać dochody na tych samych zasadach, kontynuowane również będą umowy o pracę. Nowo powstała spółka akcyjna, obejmując wszelkie obowiązki płatnika sporządzi i przekaże pracownikom oraz właściwym urzędom skarbowym informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) za 2007 r. w terminie do końca lutego 2008 r. Deklaracja roczna za 2007 r. o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R również powinna być sporządzona przez nowo powstałą spółkę akcyjną.

Należy jednocześnie zauważyć, że deklaracje PIT-4R o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy zawiera wykaz należnych zaliczek na poczet tegoż podatku za poszczególne miesiące roku podatkowego. W przedstawionym stanie faktycznym od momentu zawiązania nowej spółki akcyjnej ciężar regulowania miesięcznych zaliczek będzie realizowany przez ten podmiot. Przed połączeniem spółek obowiązek wpłat zaliczek wykonywany był osobno przez każdą ze spółek. W konsekwencji wykazane przez nowopowstałą spółkę w deklaracji PIT-4R, zaliczki za cały rok podatkowy, będą odpowiadały wpłatom zaewidencjonowanym przez właściwy organ podatkowy, również za okres dotyczący miesięcy poprzedzających połączenie się dwóch spółek. Zasadne staje się zatem dołączenie do tak sporządzonej przez nową Spółkę deklaracji PIT-4R pisma wyjaśniającego poszczególne wielkości zaliczek i wskazanie podmiotu, od którego pochodzą.

Wobec powyższego zaprezentowane przez Spółkę stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj