Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GF/415-58/07/KB
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GF/415-58/07/KB
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
odliczenie strat
umorzenie jednostki uczestnictwa
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 27 czerwca 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w świetle przedstawionego stanu faktycznego uznać za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Podatnik inwestował w Fundusz Zrównoważony X opłacając należne od zysków podatki. W okresie od 20 sierpnia 2004r. do 12 kwietnia 2006r. nadpłacił podatek od zysków w kwocie 78.1264,00 zł. W wyniku umorzenia jednostek uczestnictwa w dniu 23.05.2006r. doznał straty. Z uwagi na powyższe podatnik zwrócił się do X o zwrot nadpłaconego podatku lub zaliczenie go do przyszłych opłat. W odpowiedzi X poinformowało, iż kompensacja osiągniętych zysków i poniesionych strat jest możliwa w ramach jednej transakcji. Natomiast możliwość kompensacji w ramach wielu transakcji, w jednym roku podatkowym winny wskazywać przepisy prawa, w tym w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, a ponieważ brak jest takiego zapisu kompensacja jest niemożliwa. Ponadto X poinformowało podatnika, iż zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od zysków kapitałowych pobiera podmiot uprawniony do prowadzenia rachunku podatnika, czyli Fundusz (zgodnie z art. 52 a ust. 6 pdof). W konsekwencji Uczestnik Funduszu nie rozlicza się indywidualnie z urzędem skarbowym, gdyż obowiązek ten wykonuje Fundusz.

Pytanie Podatnika:

Czy podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku możliwy jest zwrot nadpłaconego podatku lub zaliczenie go do przyszłych opłat.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5a ust. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./- dalej updof ilekroć w ustawie mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Definicję funduszu inwestycyjnego określa art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych /Dz. U. Nr 146, poz. 1546), zgodnie z którym fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Co do zasady fundusz inwestycyjny może być:a)otwarty- emitujący jednostki uczestnictwa orazb)zamknięty- emitujący certyfikaty inwestycyjne będące papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 updof za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Dochód z tego źródła ustala się zgodnie z ogólną normą zawartą w art. 9 ust. 2 updof, jako nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania. Z kolei zasady opodatkowania tego źródła dochodu reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 updof, zgodnie z, którym od uzyskanych dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy zauważyć, iż dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Opodatkowanie tego dochodu ma bowiem charakter ryczałtowy, a zatem podatek pobierany jest od każdej konkretnej wypłaty (zmniejszony o koszty uzyskania), niezależnie od ewentualnych wcześniejszych strat podatkowych z tego źródła przychodów. Opodatkowanie nie ma charakteru globalnego, gdzie podatek obliczony jest od podstawy opodatkowania ustalonej dla całego roku podatkowego. Ponadto dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym. Stąd też nie można w tym przypadku obniżyć dochodu o ewentualne wcześniejsze straty z tego źródła, zarówno w przypadku dochodów z funduszy inwestycyjnych, jak i dochodów z ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów stwierdza, iż przedstawione przez Pana stanowisko jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj