Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/110/07/LJ
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/110/07/LJ
Data
2007.08.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
spadek
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży nieruchomości odziedziczonej po rodzicach jako grunty rolne, gdzie następnie w podziału geodezyjnego wytyczona została działka o powierzchni 800 m#178;, na której w 2004 roku rozpoczęłam budowę domu mieszkalnego – jednorodzinnego będę musiała zapłacić podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych zawarte we wniosku z dnia 24 maja 2007 roku (data złożenia w Urzędzie – 25 maja 2007 roku), uzupełnionym w dniu 14 czerwca 2007 roku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998 roku odziedziczyła Pani po rodzicach grunty rolne w Gminie xxx. W wyniku podziału geodezyjnego wytyczona została działka o powierzchni 800 m², na której w 2004 roku rozpoczęła Pani budowę domu mieszkalnego – jednorodzinnego. Obecnie budynek jest w stanie surowym zamkniętym.

Zadaje Pani pytanie czy przy sprzedaży powyższej nieruchomości będzie Pani musiała zapłacić podatek dochodowy.

Stoi Pani na stanowisku, że w tej sytuacji sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona od podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, to należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46 i 48 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16 poz. 93 z późn. zm.). Wynika z nich, że budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, który jest trwale z nim związany. W tym stanie prawnym bez znaczenia pozostaje fakt rozpoczęcia w 2004 roku budowy domu jednorodzinnego, bowiem okres pięciu lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym przychód z zamierzonego odpłatnego zbycia w/w nieruchomości nie będzie źródłem przychodu zdefiniowanym w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, i jako taki nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj