Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/113/07/LJ
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/113/07/LJ
Data
2007.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
1. Czy przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z małżonką na zakup domu odpowiada celom określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy pdof?
2. Czy dokonywanie spłaty kredytu , o którym mowa w pyt. 1 z rachunku prowadzonego wspólnie dla obojga małżonków będzie zgodne z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy pdof?
3. Czy przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na przebudowę, remont lub modernizację domu nabytego wspólnie z małżonką odpowiada celom określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy pdof?
4. Czy wydatki na przebudowę, remont lub modernizację domu w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy pdof obejmują wydatki na zabudowę kuchni (meble wykonywane na zamówienie, trwale połączone z podłożem lub ścianami oraz zabudowany w meblach sprzęt AGD: piekarnik, płyta grzejna, lodówka z zamrażalnikiem, zmywarka, okap) oraz wydatki na projekty techniczne i aranżacyjne związane z przebudową, remontem lub modernizacją?
5. W jaki sposób należy dokumentować dokonywane wydatki określone w pyt. 2-4?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 25 maja 2007 roku (data wpływu do Urzędu 30.05.2007 r.) uzupełnionym w dniu 20.06.2007 r. za prawidłowe w zakresie zadanych pytań o nr 1, 2, 3 i 5 zaś nieprawidłowe w zakresie pytania nr 4.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako kawaler nabył Pan w 2002 roku mieszkanie. W grudniu 2006 r. zawarł Pan związek małżeński. Mieszkanie to zamierza Pan sprzedać w lipcu 2007 r. i złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu przychodu na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit a) i e) ustawy o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W maju 2007 r. nabył Pan wraz z małżonką dom, którego zakup został częściowo sfinansowany z udzielonego Państwu kredytu bankowego.

Zadaje Pan następujące pytania:

1. Czy przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z małżonką na zakup domu odpowiada celom określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy pdof?

2. Czy dokonywanie spłaty kredytu, o którym mowa w pyt. 1 z rachunku prowadzonego wspólnie dla obojga małżonków będzie zgodne z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy pdof?

3. Czy przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na przebudowę, remont lub modernizację domu nabytego wspólnie z małżonką odpowiada celom określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy pdof?

4. Czy wydatki na przebudowę, remont lub modernizację domu w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy pdof obejmują wydatki na zabudowę kuchni (meble wykonywane na zamówienie, trwale połączone z podłożem lub ścianami oraz zabudowany w meblach sprzęt AGD: piekarnik, płyta grzejna, lodówka z zamrażalnikiem, zmywarka, okap) oraz wydatki na projekty techniczne i aranżacyjne związane z przebudową, remontem lub modernizacją?

5. W jaki sposób należy dokumentować dokonywane wydatki określone w pyt. 2-4?

Stoi Pan na stanowisku, że:

ad. 1 Przeznaczenie przychodu osiągniętego ze sprzedaży mieszkania stanowiącego majątek odrębny na sfinansowanie zakupu domu (spłata kredytu mieszkaniowego) nabytego w czasie trwania małżeństwa odpowiada celom określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy pdof.

ad. 2 Dokonywanie spłaty kredytu zaciągniętego przez Pana z małżonką na zakup domu z rachunku prowadzonego wspólnie dla obojga małżonków jest zgodne z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy pdof?

ad.3 Przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania na przebudowę, remont lub modernizację domu nabytego wspólnie z małżonką odpowiada celom określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy pdof.

ad. 4 Wydatki poniesione na zabudowę kuchni tzn. meble wykonywane na zamówienie, trwale połączone z podłożem lub ścianami oraz zabudowany w meblach sprzęt AGD: piekarnik, płyta grzejna, lodówka z zamrażalnikiem, zmywarka, okap) oraz wydatki na projekty techniczne i aranżacyjne związane z przebudową, remontem lub modernizacją są wydatkami zgodnymi z celami określonymi w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy pdof.

ad. 5 Wydatki winny być dokumentowane w następujący sposób – spłata kredytu bankowego poprzez wyciągi bankowe potwierdzające wysokość spłat rat kredytu; zaś wydatki na przebudowę, remont lub modernizację nabytego wspólnie z małżonką domu – dowodami zakupu usług i materiałów wystawionymi na Pana jako nabywcę.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a)–c) ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; prawa wieczystego użytkowania gruntów jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., w związku z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1588) podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zgodnie z ust. 2a tego artykułu zasada, o której mowa w ust. 2 nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a, b, c, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a), e) tj.

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

– na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

– na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

– na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

– na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

– na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym zamierza Pan przeznaczyć przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu wraz z odsetkami zaciągniętego wraz z małżonką na kupno nowego domu. Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wolny jest od podatku dochodowego w części wydatkowanej na spłatę kredytu wraz z odsetkami w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży - tzn. podpisania aktu notarialnego.

Powyższe zwolnienie ma zastosowanie tylko pod warunkiem, że nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 21 ust. 2a ustawy, który stanowi ”przepis ust. 1 pkt. 32 lit e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b”.

W związku z powyższym, jeżeli nie korzystał Pan z odliczeń w ramach tzw. „ulgi odsetkowej” to przychód w wysokości dokonanej spłaty kredytu wraz z odsetkami w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży nieruchomości będzie zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. e) w/w ustawy.

Ponadto będzie mógł Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) w/w ustawy w stosunku do kwot wydatkowanych na na przebudowę, remont lub modernizację domu nabytego wspólnie z małżonką w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży mieszkania będącego Pana własnością.

Rodzaje wydatków mieszkaniowych, których poniesienie w okresie dwóch lat od dnia uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości uprawnia o skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy.

Zgodnie z § 1 w/w rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na:

1. zakup materiałów i urządzeń,

2. zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu; transport materiałów i urządzeń; wykonawstwo robót,

3. najem sprzętu budowlanego,

4. opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów,w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

W załączniku nr 2 do powyższego rozporządzenia został wymienione rodzaje robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.

1. Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym: ścianek działowych,sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych, podłóg i posadzek, okien, świetlików i drzwi, powłok malarskich i tapet, elementów kowalsko-ślusarskich, izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych, pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników).

2. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych, instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego wydatki poniesione na stałą zabudowę kuchni nie zostały wymienione w wykazie robót zaliczanych do remontu, modernizacji lokalu mieszkalnego wymienionych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

Wykonanie trwałej zabudowy kuchni (komplet mebli wykonanych na zamówienie) nie jest wydatkiem związanym z remontem i modernizacją lokalu. Stanowisko takie zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I SA/Gd 250/97. W związku z powyższym wydatki, które poniesie Pan na zabudowę kuchni tzn. meble wykonywane na zamówienie oraz zakup sprzętu AGD (lodówka z zamrażalnikiem, zmywarka, okap nie podłączony do przewodów wentylacyjnych) nie spełniają dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2007 r. Wyliczenie w powyższym przepisie tzw. wydatków mieszkaniowych, których poniesienie zwalnia z opodatkowania kwot przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ma charakter wyczerpujący (enumeratywny), nie zaś przykładowy. Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 grudnia 1999 r. sygn. akt. I SA/Gd 1692/97.

Natomiast wydatki poniesione przez Pana na projekty techniczne i aranżacyjne związane z przebudową, remontem lub modernizacją oraz na zakup piekarnika i płyty grzejnej do zabudowy spełniają dyspozycję art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2007 r.

Ponoszone wydatki na spłatę kredytu winien Pan dokumentować wyciągami bankowymi, z których jednoznacznie wynika kwota i data zapłaconej raty lub zaświadczeniem z banku o wysokości spłaconych rat kredytu w okresie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży. Pozostałe wydatki winny być dokumentowane dowodami zakupu usług i materiałów wystawionymi na Pana jako nabywcę.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj