Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/242/07/AT
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/242/07/AT
Data
2007.08.27



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
logo
przekazanie nieodpłatne
reklama
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia wydatków na nabycie banerów, flag, stojaków i modeli suchej zaprawy z logo Spółki przekazywanych kontrahentom do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm.).


Działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia wydatków na nabycie banerów, flag, stojaków i modeli suchej zaprawy z logo Spółki przekazywanych kontrahentom do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)u z n a j eza prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 15.06.2007r. (data wpływu 27.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zaliczenia wydatków na nabycie banerów, flag, stojaków i modeli suchej zaprawy z logo Spółki, przekazywanych kontrahentom do kosztów uzyskania przychodów. W przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka ponosi wydatki na nabycie lub wytworzenie banerów, flag, stojaków służących prezentacji produktów firmy, modeli zastosowania produktów itp. z umieszczonym na nich logo firmy. Przedmioty te są nieodpłatnie przekazywane odbiorcom w celu ich wyeksponowania w miejscach sprzedaży materiałów budowlanych.
Zdaniem Wnioskodawcy wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie spełniają przesłanek do uznania ich za koszty reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy. Przesłanką przekazywania w/w przedmiotów odbiorcom jest rozpowszechnianie informacji o ofercie Spółki i fakcie jej sprzedaży w konkretnym miejscu, co wpływając na popyt klientów będzie skutkowało zwiększeniem zamówień składanych przez dostawców na produkty podmiotu.Dodatkowym atutem jest wzajemność świadczeń - Spółka przekazując w/w przedmioty otrzymuje świadczenie polegające na odpowiedniej ekspozycji swoich produktów i możliwości reklamowania zarówno firmy, jak i jej towarów na terenie kontrahenta.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Poniesiony wydatek może być kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że miedzy nim a spodziewanym przychodem zachodzi związek tego typu, iż jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na powstanie przychodu, a ponadto nie może się mieścić w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Jak wynika z treści powołanych przepisów wydatki na reprezentację nie stanowią kosztów podatkowych. Natomiast wydatki na reklamę, po spełnieniu wymogów określonych w art. 15 ust. 1 w/w ustawy, mogą w całości obciążać koszty uzyskania przychodów. Ponieważ pojęcia: reklama, reprezentacja nie zostały zdefiniowane w w/w ustawie podatkowej do ich określenia należy posłużyć się pojęciami słownikowymi używanymi na gruncie języka polskiego.
Zgodnie z Uniwersalnym Słownikiem Języka Polskiego PWN:
reklamą jest:
* działanie polegające na zachęcaniu potencjalnych klientów do zakupu określonych towarów lub usług,
* napis, rysunek, plakat, film itp. służący temu celowi,
* efekt czyjejś celowej działalności dotyczący własnego wizerunku w środowiskach opiniotwórczych; opinia.
a reprezentacją:
* grupa osób, instytucja występująca w czyimś imieniu, reprezentująca czyjeś interesy; przedstawicielstwo,
*okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną.

Reklamą jest więc działanie mające na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zawarcia umowy, nabywania towarów, korzystania z oferowanych usług. Może to być prowadzone poprzez rozpowszechnianie informacji o towarach, miejscach nabycia, chwaleniu czegoś i zalecaniu czegoś.
Pojęcie "reklama" oznacza wszelkie działania podmiotu gospodarczego mające kształtować popyt poprzez poszerzanie wiedzy przyszłych nabywców o towarach, celem zachęcania ich do nabywania produktów a celem ekspozycji jest promocja i reklama wyrobów Spółki.
W opinii tut. organu podatkowego wydatki na nabycie (ewentualne wytworzenie) banerów, flag, stojaków do prezentacji produktów Spółki i modeli zastosowania tych produktów posiada znamiona reklamy, stąd wydatki z tym związane, o ile są racjonalne i wykazują związek przyczynowo - skutkowy z przychodami, spełniają wymogi określone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli stanowią koszty uzyskania przychodów.
Wobec powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj