Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-36/07-2/HS
z 26 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-36/07-2/HS
Data
2007.10.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
definicja
koszt
majątek
należność
przychód
składnik majątkowy
umowa dzierżawy
umowa najmu
wykonanie (wykonywanie)
zadania
zobowiązanie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
1. Czy wydzielony na mocy uchwały zarządu Spółki z o.o. Dział Gospodarki Nieruchomościami (DGN) stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania, pozwalający na uznanie DGN za zorganizowaną część przedsiębiorstwa? Wyodrębniono składniki majątkowe w postaci nieruchomości, przekazano umowy dotyczące zaopatrzenia w media, w internet, ubezpieczeń i ochrony oraz umowy dzierżawy i najmu. Zatrudniono 4 pracowników. Opracowano regulamin rozrachunku wewnętrznego dla działu DGN.
2. Czy załączone dowody w postaci uchwały, regulaminu i innych stanowi wystarczające potwierdzenie istnienia zorganizowanej jednostki przedsiębiorstwa?



Wniosek ORD-IN 951 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Przedsiębiorstwo Usługowo – Budowlane „C.”, przedstawione we wniosku z dnia 06 sierpnia 2007 r. (data wpływu 10.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo Usługowo – Budowlane „C.” Spółka z o.o. w L. jest właścicielem nieruchomości o numerach ksiąg wieczystych: KW (w załączeniu kserokopie wypisów). Dnia 10.11.2006 r. uchwałą Zarządu Nr XXX Spółka powołała z dniem 01.12.2006 r. Dział Gospodarki Nieruchomościami, stanowiący w strukturze organizacyjnej jednostkę wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo, która podlegać będzie Prezesowi Zarządu sprawującemu nadzór i kontrolę nad położonymi nieruchomościami w L., których właścicielem jest PUB „C.” Sp. z o.o. (w załączeniu schemat organizacyjny Spółki obowiązujący od 01.12.2006 r.). Do obowiązków i zadań DGN należeć będzie: wyszukiwanie ofert na wynajem, prowadzenie negocjacji cenowych w zakresie działalności DGN, przygotowywanie dokumentów z tytułu najmu i dzierżawy, opiniowanie umów na usługi i dostawy świadczone przez inne podmioty na rzecz DGN, kontrola pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym faktur zewnętrznych dotyczących DGN, konserwacja budynku, utrzymanie czystości, ochrona obiektu oraz podatek od nieruchomości (w załączeniu uchwała Zarządu Spółki z 10.11.2006 r.). Dnia 20.11.2006 r. Zarząd PUB „C.” Sp. z o.o. wydał Regulamin Prowadzenia Rozrachunku Wewnętrznego dla DGN. Powyższy Regulamin określa zasady prowadzenia rozrachunku wewnętrznego dla DGN w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29.09.1991 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.) w celu zapewnienia wyodrębnienia finansowo zorganizowanej części jednostki (w załączeniu ww. regulamin).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy samodzielny Dział Gospodarki Nieruchomościami wydzielony na mocy uchwały Zarządu PUB „C.” Sp. z o.o. z dnia 10.11.2006 r. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który wyodrębniono finansowo, można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)...
  2. Czy załączone dowody w postaci uchwały, regulaminu i innych stanowi wystarczające potwierdzenie istnienia zorganizowanej jednostki przedsiębiorstwa...


Zdaniem Wnioskodawcy zespół składników materialnych i niematerialnych, tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa pod nazwą Dział Gospodarki Nieruchomościami DGN szczegółowo opisanych w uchwale Zarządu PUB „C.” Sp. z o.o. z dnia 10.11.2006 r. w sprawie utworzenia DGN w świetle art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spełnia wszystkie warunki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ spełnia łącznie następujące kryteria:

  • jest wyodrębniony organizacyjnie, ujęty w strukturze organizacyjnej Spółki,
  • jest wyodrębniony finansowo, gdyż prowadzona wydzielona ewidencja DGN zapewnia oddzielne rozliczenie przychodów, kosztów i rozrachunków wydzielonej jednostki,
  • wydzielona jednostka DGN realizuje określone zadania gospodarcze,
  • może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Dowody potwierdzające stanowisko Spółki (sztuk 7) załączone zostały do wniosku ORD-IN.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.


Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Jak z powyższego wynika, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż w ramach PUB „C.” Spółka z o.o. wyodrębniony został zespół składników materialnych i niematerialnych, jako Dział Gospodarki Nieruchomościami (DGN). Wydzielone zostały składniki majątkowe, takie jak:

  1. składniki rzeczowe - prawa wieczystego użytkowania, Grunty V., A. i K., budynek przy ul. J., budynek oczyszczalni, budynek V., budynek A. i środki trwałe w budowie, sieć wodociągowa (J.),
  2. środki obrotowe – środki pieniężne na rachunku bieżącym w kwocie 50.000,00 zł,
  3. składniki niematerialnych praw i obowiązków wynikających z umów dotyczących:

        - zaopatrzenia w media (woda, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, energia elektryczna),

        - dostępu do Internetu,

        - wykonania usług ochrony i obserwacji terenu, ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych,

        - najmu powierzchni użytkowych i powierzchni dachowej.

Ponadto w Dziale Gospodarki Nieruchomością zatrudnionych zostało czterech pracowników.

Powyższe stanowi o tym, że ta część przedsiębiorstwa wyodrębniona została pod względem organizacyjnym (samodzielny dział w strukturze organizacyjnej PUB „C.” Sp. z o.o.). Wyodrębnienie nastąpiło także pod względem finansowym. Opracowany został regulamin prowadzenia rozrachunku wewnętrznego, zgodnie z którym ewidencja księgowa operacji gospodarczych dotyczących DGN prowadzona będzie na wyodrębnionych kontach księgowych. W tabeli amortyzacyjnej środków trwałych będących w użytkowaniu DGN wprowadzono jednostkę DGN w celu wyodrębnienia wartości umorzeń i amortyzacji. Jako należności DGN uznano należności od odbiorców zewnętrznych z tytułu najmu. Jako zobowiązania DGN uznano: zobowiązania z tytułu dostaw i usług dotyczących mediów, zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie gruntu, zobowiązania wobec pracowników zatrudnionych w DGN z tytułu należnego wynagrodzenia, zobowiązania wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i wobec Urzędu Skarbowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w wielkości odpowiadającej zatrudnieniu w DGN. Zgodnie z ww. regulaminem, przychody obejmują usługi wynajmu świadczone dla odbiorców zewnętrznych i wewnętrznych oraz pozostałe przychody. Natomiast koszty to amortyzacja środków trwałych, zużycie materiałów, zużycie mediów, usługi obce, wynagrodzenia pracowników oraz świadczenia z nimi związane, podatki i opłaty oraz pozostałe koszty.

Wymieniony powyżej zespół składników będzie przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych, jakimi są:

  • wyszukiwanie ofert na wynajem,
  • prowadzenie negocjacji cenowych w zakresie działalności DGN,
  • przygotowywanie dokumentów z tytułu najmu i dzierżawy,
  • opiniowanie umów na usługi i dostawy świadczone przez inne podmioty na rzecz DGN,
  • kontrola pod względem formalnym, rachunkowym i merytorycznym faktur zewnętrznych dotyczących DGN,
  • bieżąca konserwacja budynku oraz instalacji związanych z budynkiem,
  • utrzymanie czystości,
  • ochrona obiektu,
  • podatek od nieruchomości.

Wyodrębnione w ten sposób organizacyjnie i finansowo składniki tworzą nowy zakład, który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo. Tym samym warunki niezbędne do uznania Działu Gospodarki Nieruchomościami (DGN) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zostały spełnione.

Reasumując powyższe wyjaśnienia, w sytuacji gdy PUB „C.” Spółka z o.o. jako osoba prawna prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie określonym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz organizacyjnie i finansowo wyodrębnioną działalność polegającą na dzierżawie i wynajmie powierzchni w nieruchomościach będących jej własnością, można uznać, że nieruchomości te wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami z tytułu dzierżawy, najmu, dostawy mediów i działalnością polegającą na najmie stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki. Zatem wyodrębniony na mocy uchwały Zarządu Spółki z dnia 10.11.2006 r. Dział Gospodarki Nieruchomościami (DGN) odpowiada definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określonej w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Ad. 2

Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa określonej w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika tylko i wyłącznie jakie warunki muszą być spełnione, aby wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych można było uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Brak natomiast w przepisach podatkowych jakiejkolwiek wzmianki na temat dowodów niezbędnych potwierdzających powstanie takiej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dlatego też należy zaznaczyć, iż ciężar udowodnienia, że wszystkie warunki do uznania wyodrębnionego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, spoczywa na podatniku. Jednakże zgodnie z art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W związku z tym, nie należy negować czynności podjętych przez Zarząd Spółki i dokumentów sporządzonych na ich potwierdzenie (uchwała z dnia 10.11.2006 r. wraz z załącznikami, regulamin prowadzenia rozrachunku wewnętrznego, schemat organizacyjny Spółki). Na podstawie przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego stwierdzono, że powstała zorganizowana część przedsiębiorstwa, a zatem działania Spółki należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj