Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP/443-10-18432/07
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10-18432/07
Data
2007.03.14



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
szkolenie
usługi szkoleniowe


Pytanie podatnika
Jaką satwkę VAT należy zastosować po wykonaniu usługi szkolenia poza terytorium Unii Europejskiej?


W złożonym wniosku podatnik opisując stan faktyczny wskazał, iż Spółka zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu nurkowania na terenie Polski oraz w krajach poza terytorium Unii Europejskiej. Do tej pory Spółka wykonywała szkolenia na terenie Egiptu i po wykonaniu szkolenia wystawiano fakturę nie podając stawki VAT, zgodnie jak wskazuje podatnik, z przepisem § 27 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maj 2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Jednocześnie podatnik w uzupełnieniu wniosku podaje, iż działalność jaką prowadzi z tytułu szkolenia z zakresu nurkowania jest działalnością która ma na celu dążenie do osiągnięcia zysku. Świadczone usługi są zaklasyfikowane przez podatnika jako PKWiU 92.62.13.
Zdaniem podatnika, usługi szkolenia nurkowego wykonywane poza terytorium Unii Europejskiej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z powołanym powyżej § 27 pkt 1-3 cytowanego rozporządzenia.
W związku z powyższym podatnik zadaje pytanie:
•jaką stawkę VAT należy zastosować po wykonaniu usługi szkolenia poza terytorium Unii Europejskiej?
Odpowiadając na zadane przez podatnika pytanie wskazuje się, iż zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Należy zauważyć, iż cytowany powyżej przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy jest odzwierciedleniem art. 52a Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 2006.347.1) zgodnie z którym miejscem świadczenia następujących usług jest miejsce, w którym usług jest faktycznie świadczona.
Ponadto przepis art. 27 ust. 3 pkt 3 lit. a nie definiuje takich usług (ich zakresu) za pomocą PKWiU. W związku z powyższym należy uznać, iż świadczone przez Spółkę usługi w zakresie szkolenia nurkowego, są dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a powołanej ustawy tj. usługami w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki.
Zatem Spółka winna ustalić miejsce świadczenia przedmiotowych usług w oparciu, o art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a powołanej ustawy, co oznacza, iż miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie są one faktycznie świadczone.
Spółka świadczyła usługę szkolenia w zakresie nurkowania na terytorium Egiptu, jak wskazuje we wniosku. W związku z powyższym należy uznać, że miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest terytorium Egiptu.
Jak stanowi art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W konsekwencji, sprzedaż przez Spółkę przedmiotowych usług, jako nie mająca miejsca na terytorium kraju, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.
Stosownie do art. 106. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przepis powyższy, na podstawie ust. 2 art. 106, stosuje się odpowiednio do towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Zasady dotyczące wystawiania faktur VAT określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).
Zgodnie z §27 ust. 1 ww. rozporządzenia przepisy §9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Jak stanowi §27 ust. 2 powołanego rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w §9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Stosownie natomiast do §9 ust. 1 pkt 9 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
Zatem Spółka, nie będąc zidentyfikowana na terytorium Egiptu dla potrzeb podatku, o charakterze podobnym do podatku od wartości dodanej, zgodnie z art. 106 ust. 2 ww. ustawy, ma obowiązek wystawić stwierdzającą dokonanie sprzedaży fakturę VAT. Na tej fakturze, w myśl §9 ust. 1 pkt 9 ww. rozporządzenia, powinna być zawarta informacja o wartości sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie ustanawiają natomiast, w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotów mających siedzibę poza terytorium Wspólnoty, obowiązku dokonywania na wystawianej fakturze VAT adnotacji, iż „podatek rozlicza nabywca”. Należy jednak zauważyć, że przepisy wskazujące, jakie informacje powinny być zamieszczane na wystawianych fakturach VAT, określają jedynie jakie „co najmniej” dane powinna zawierać faktura. Nie ma zatem przeszkód prawnych, uwzględniając polskie przepisy podatkowe obowiązujące w tym zakresie, aby Spółka zamieściła na fakturze VAT inne informacje, niż wskazane w przepisach podatkowych, a dotyczące dokonywanej sprzedaży, w tym adnotację, iż „podatek rozlicza nabywca”.
Miejscem świadczenia ww. usług jest kraj nabywcy i opodatkowanie ich podlega regulacjom kraju, gdzie określone jest miejsce świadczenia usług tj. kraj nabywcy usługi. Zatem w przedmiotowej sytuacji nie mają zastosowania uregulowania ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik winien uzyskać informacje o zakresie i sposobie opodatkowania w tym państwie, w którym określone jest miejsce świadczenia usług. Podatnik wykonujący usługi, których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Stanowisko podatnika jest więc prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj