Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/NR/442-02/07/DD
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/NR/442-02/07/DD
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
inwalida
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta inwalidzka
repatrianci


Pytanie podatnika
Zapytująca, jako repatriantka, przyjechała wraz z rodziną z Kazachstanu do Polski w 2000r. Od tego też roku otrzymuje emeryturę.Mąż wnioskodawczyni jest inwalidą wojennym, co orzekła komisja lekarska w dniu 22 marca 2001r., stwierdzając całkowitą i trwałą niezdolność do pracy. Orzeczeniem z dnia 23 listopada 2004r. stwierdzono, iż zalicza się on do osób represjonowanych.W tym stanie faktycznym wnioskodawczyni zwraca się z zapytaniem: czy wolna od podatku dochodowego jest otrzymywana przez nią emerytura?Jeżeli tak, to jakie dokumenty winna złożyć i za jaki okres będzie się należał jej zwrot zapłaconych podatków z tytułu pobieranej przez nią emerytury?


W rozpatrywanym wniosku z dnia 6 marca 2007r., który wpłynął do tut. Urzędu 9 marca 2007r., zapytująca, zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Zapytująca, jako repatriantka, przyjechała wraz z rodziną z Kazachstanu do Polski w 2000r. Od tego też roku otrzymuje emeryturę.Mąż wnioskodawczyni jest inwalidą wojennym, co orzekła komisja lekarska w dniu 22 marca 2001r., stwierdzając całkowitą i trwałą niezdolność do pracy. Orzeczeniem z dnia 23 listopada 2004r. stwierdzono, iż zalicza się on do osób represjonowanych.W tym stanie faktycznym wnioskodawczyni zwraca się z zapytaniem: czy wolna od podatku dochodowego jest otrzymywana przez nią emerytura?

Jeżeli tak, to jakie dokumenty winna złożyć i za jaki okres będzie się należał jej zwrot zapłaconych podatków z tytułu pobieranej przez nią emerytury? Zdaniem wnioskodawczyni, pobierana przez nią emerytura wolna jest od podatku na podstawie art.21 ust.1 pkt 2, 75 i 100 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są renty przyznane na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w powołanym artykule to regulacje ustawy z dnia 29 maja 1974r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin ( Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz.87 z późn. zm.).Zgodnie z art.1 wymienionej ustawy, zaopatrzenie określone tą ustawą przysługuje:1)inwalidom wojennym,2)inwalidom wojskowym,3)członkom rodzin, pozostałym po żołnierzach poległych, zmarłych lub zaginionych w czasie służby wojskowej oraz po inwalidach wojennych i wojskowych.

Jak wynika z powyższego zwolnienie o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie należności otrzymywanych przez członków rodziny, dotyczy jedynie należności otrzymywanych przez nich po żołnierzach poległych, zmarłych lub zaginionych w czasie służby wojskowej oraz po inwalidach wojennych i wojskowych.

W art.21 ust.1 pkt 75 ww. ustawy, stwierdza się, iż wolne od podatku dochodowego są renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Powołany przepis stanowi odzwierciedlenie regulacji zawartych w art.12 ust.1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn. zm.) zgodnie z którym to przepisem „kombatantom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi przysługują świadczenia pieniężne i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 i Nr 181, poz. 1515)”.

Dalej ustawodawca stwierdza w art.12 ust.1a, iż członkom rodzin pozostałym po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi przysługują świadczenia pieniężne i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy, o której mowa w ust. 1, z wyłączeniem uprawnienia określonego w art. 23b tej ustawy (to ostatnie uprawnienie dotyczy refundacji ubezpieczenia OC pojazdu).

Z powołanych przepisów wynika, iż zwolnienie, o którym mowa w analizowanym przepisie tj. art.21 ust.1 pkt 75 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie należności otrzymywanych przez członków rodziny, dotyczy jedynie należności otrzymywanych przez nich po kombatantach będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Odnośnie powołanego przez wnioskodawczynię zwolnienia wynikającego z art.21 ust.1 pkt 100 ustawy, przepis ten stanowi, iż „wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu emerytur lub rent otrzymywanych przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów, pod warunkiem przedłożenia płatnikowi:

a)orzeczenia o uznaniu za inwalidę wzroku I lub II grupy, wydanego przez właściwy organ,b)dokumentacji leczniczej (szpitalnej) z okresu wypadku, potwierdzającej wypadek, bądź poświadczonego notarialnie oświadczenia dwóch świadków potwierdzających utratę wzroku w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji niewypałów i niewybuchów pozostałych po tej wojnie,c) aktualnego zaświadczenia lekarskiego okulistycznego o urazowym uszkodzeniu wzroku bądź aktualnego zaświadczenia z przeprowadzonej obdukcji sądowo-lekarskiej, potwierdzającego utratę lub uszkodzenie wzroku w wyniku zdarzeń, o których mowa w lit. b), lubd) ważnej legitymacji Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny lub Związku Ociemniałych Żołnierzy RP”.

Z cytowanego przepisu wprost wynika, iż zwolnieniu od podatku dochodowego wolne są dochody z tytułu emerytur lub rent otrzymywanych przez osoby które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów, nie zaś dochody rodzin tych osób.

Reasumując. Fakt otrzymywania przez męża podatniczki renty przyznanej na podstawie ustawy z dnia 29 maja 1974r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin ( Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz.87 z późn. zm.), a następnie ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn. zm.), nie skutkuje zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych emerytury otrzymywanej przez wnioskodawczynię.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj