Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/415/41/07
z 27 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/415/41/07
Data
2007.06.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odsetki
opodatkowanie
opodatkowanie odsetek
przychody z innych źródeł
przychód
rozliczenie roczne
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
zadłużenie
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane od komornika sądowego odsetki od zadłużenia Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu zwrotu nadpłaty wkłądu budowlanego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


    Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:
  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
  • uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 27.04.2007 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanych przez Pana odsetek od zadłużenia Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu zwrotu nadpłaty wkładu budowlanego.

W dniu 27.04.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa jest Pana dłużnikiem z tytułu zwrotu nadpłaty wkładu budowlanego. Postępowanie egzekucyjne w tej sprawie prowadzi Komornik Sądowy na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego. W 2006 roku z tego tytułu otrzymał Pan kwotę 211,08 zł. stanowiącą odsetki od zadłużenia głównego.

Pana zdaniem, otrzymana przez Pana kwota nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje swym zakresem w/w przychodu.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Rodzaje źródeł przychodów zostały wymienione w art. 10 ust. 1 w/w ustawy, a wśród nich m.in. inne źródła (pkt 9). W myśl art. 20 ust. 1 w/w ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Przepis ten zawiera katalog otwarty - ustawodawca podał jedynie przykłady niektórych przychodów zaliczanych do innych źródeł. Przychodami, zgodnie z zapisem art. 11 ust. 1 w/w ustawy, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa jest Pana dłużnikiem z tytułu zwrotu nadpłaty wkładu budowlanego. Postępowanie egzekucyjne w tej sprawie prowadzi Komornik Sądowy na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego. W 2006 roku z tego tytułu otrzymał Pan kwotę 211,08 zł. stanowiącą odsetki od zadłużenia głównego. Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże, gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. Z powyższego wynika, iż odsetki mają charakter uboczny względem świadczenia głównego - są skutkiem niewykonania zobowiązań.

Otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela (w roku ich otrzymania) opodatkowanym na zasadach ogólnych. Wypłacone Panu odsetki należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, iż w art. 21, 52, 52a i 52c w/w ustawy dochód ten nie został wymieniony jako wolny od podatku i od tego dochodu nie zaniechano poboru podatku podlega on opodatkowaniu. W myśl art. 45 ust. 1 w/w ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. Podatnicy, na których ciąży obowiązek złożenia zeznania, są obowiązani w terminie określonym w ust. 1 wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników (art. 45 ust. 4).

Reasumując, otrzymane przez Pana w 2006 odsetki od zadłużenia Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu zwrotu nadpłaty wkładu budowlanego stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Tak jak wskazał Pan we wniosku, nie ma do niego zastosowania art. 30a w/w ustawy, zawierający katalog przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednakże przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Oznacza to, że był Pan obowiązany do uwzględnienia tego przychodu w zeznaniu podatkowym za 2006 rok łącznie z innymi przychodami, które winno być złożone w terminie do 30 kwietnia 2007 roku. W tym samym terminie był Pan obowiązany wpłacić ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych za rok podatkowy zaliczek, w tym zaliczek pobranych przez płatników. A zatem, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj