Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PPII/443/1/513/2083/06
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPII/443/1/513/2083/06
Data
2007.01.05



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
jednostka samorządu terytorialnego
opodatkowanie
przedmiot
przekazanie
wydawnictwo


Pytanie podatnika
Gmina zwraca się z pytaniem, czy czynność polegająca na przekazywaniu Biuletynu Urzędowego Rady Miejskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Gminy (...), reprezentowanej przez Panią (...) – przedstawione we wniosku z dnia 28.09.2006 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 06.10.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania Biuletynu Urzędowego Rady Miejskiej (...) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06.10.2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że przepis art. 11b ust. 1, 2, i 3 ustawy o samorządzie gminnym określa, że działalność organów gminy jest jawna. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostęp do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy. Zgodnie z § 36 Statutu (...), Rada na sesji podejmuje: uchwały, rezolucje i apele, stanowiska, postanowienia porządkowe. W uchwałach Rada ustala sposoby rozwiązywania zagadnień lub odnosi się do spraw będących przedmiotem obrad. Uchwały są odrębnymi aktami zawierającymi: tytuł, datę, numer, podstawę prawną, ścisłe określenie przedmiotu uchwały, środków na realizację uchwały, organów odpowiedzialnych za wykonanie uchwały, przepisy przejściowe i uchylające, termin wejścia w życie. Na podstawie § 37 ust. 3 Statutu, uchwały Rady Miejskiej (...) podlegają publikacji w Biuletynie Urzędowym Rady Miejskiej (...). Wobec powyższego, jawność działalności organów gminy realizowana jest w Gminie (...) miedzy innymi poprzez wydawanie Biuletynu Rady Miejskiej (...). Wydawcą Biuletynu jest Rada Miejska (...), redakcja jest Biuro Rady Miejskiej (...), w związku z tym wszelkie czynności związane ze składem, drukiem oraz z przygotowywaniem Biuletynu do publikacji realizuje Gmina (...) w ramach wykonywania swoich ustawowych zadań. Nakład przedmiotowego Biuletynu Urzędowego wynosi 240 sztuk. Znaczna część nakładu przeznaczona jest na potrzeby wewnętrzne Gminy (...). Biuletyny przekazywane są również nieodpłatnie wszystkim Radnym (...). Część nakładu przedmiotowego Biuletynu przeznaczona jest dla mieszkańców (...) bądź innych osób zainteresowanych uchwałami Rady Miejskiej (...). Od osób tych pobierana jest opłata, wysokość opłaty uzależniona jest od ilości stron danego Biuletynu – odpłatność za Biuletyn stanowi zwrot kosztów poniesionych na jego wydrukowanie.
Na tle opisanego stanu faktycznego, Gmina zwraca się z pytaniem, czy czynność polegająca na przekazywaniu Biuletynu Urzędowego Rady Miejskiej (...) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatnik stoi na stanowisku, iż opisana wyżej czynność polegająca na przekazywaniu Biuletynu Urzędowego Rady Miejskiej (...), zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu, gdyż nie jest dostawą towaru. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towaru rozumie się – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei Kodeks cywilny w art. 45 definiuje pojęcie rzeczy jako przedmiotu materialnego. Przedmiot materialny pozostaje natomiast częścią przyrody na tyle wyodrębnioną, że może być w obrocie traktowana jako dobro samoistne. Zdaniem Podatnika, w oparciu o definicje zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług oraz Kodeksie cywilnym nie ma podstaw, aby Biuletyn Rady Miejskiej (...), zawierający uchwały Rady Miejskiej, umożliwiający korzystanie obywateli z prawa do uzyskiwania informacji publicznych, traktować jako dobro samoistne mogące być przedmiotem obrotu, a tym samym jako towar w rozumienia przepisów prawa podatkowego. Odpłatność za przedmiotowy Biuletyn stanowi zwrot kosztów poniesionych na jego wydrukowanie. Natomiast zwrot kosztów nie może być utożsamiany z obrotem uzyskanym ze sprzedaży towaru, bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel(...). Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu potwierdza, iż przekazanie Biuletynu Urzędowego Rady Miejskiej (...) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże, zdaniem tut. organu podatkowego, brak obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotowych czynności nie wynika z tego, że czynności te nie stanowią odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, lecz dlatego, iż na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, gminy oraz urzędy obsługujące gminy nie są uznawane za podatników w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku. Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj