Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1C/415-2/07
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1C/415-2/07
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek dokonania zwrotu wcześniej odliczonych od podatku dochodowego kwot w ramach ulgi mieszkaniowej na zakup gruntu i na budowę budynku mieszkalnego w razie sprzedaży gruntu wraz z wybudowanym budynkiem mieszkalnym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 07.02.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07.02.2007 r. zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii doliczenia do podatku kwot uprzednio odliczonych od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 17.06.1999 r. nabyła Pani wraz z małżonkiem działkę budowlaną z przeznaczeniem pod zabudowę budynkiem mieszkalnym i w związku z tym skorzystali Państwo z ulgi na zakup gruntu dokonując odliczenia od podatku z powyższego tytułu.

W zeznaniach podatkowych o wysokości dochodów osiągniętych w latach 1999 – 2004 składanych wspólnie z małżonkiem korzystali Państwo również z odliczeń od podatku dochodowego z tytułu wydatków ponoszonych na budowę budynku mieszkalnego.

W 2006 r. dokonali Państwo sprzedaży gruntu wraz z wybudowanym budynkiem mieszkalnym, który nie został jeszcze oddany do użytkowania.

Zdaniem Pani w przedmiotowej sprawie nie wystąpi obowiązek wykazania i doliczenia kwot uprzednio odliczonych od podatku w związku z korzystaniem z odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe i stwierdza co następuje:

Sprawy związane ze zwrotem wykorzystanej ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 134, poz. 1509/. Wynika z niego, iż art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ - w brzmieniu obowiązującym przez 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1.01.2002 r.

Przepis art. 27a ust. 13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, że w sytuacji, gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu/ przychodu/ lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy / w tym na budowę budynku mieszkalnego /, a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
- od dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. Oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności niż wyżej wskazanych nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniejszych.

Sprzedaż budynku mieszkalnego (nie oddanego do użytkowania) nie została wymieniona w cytowanym wyżej art. 27a ust. 13 w związku z tym wykorzystana ulga mieszkaniowa z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Natomiast w kwestii zwrotu wykorzystanej ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego zastosowanie ma art. 6 ust. 2 w/w ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 listopada 2001 r.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r. ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1.01.2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1.01.2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo.

Art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

W związku z wyżej powołanymi przepisami, ponieważ ulga w Pani przypadku polegała na odliczeniu od podatku wydatków na zakup gruntu, to traci Pani do niej prawo i jest obowiązana do jej zwrotu poprzez wykazanie i doliczenie kwoty uprzednio odliczonej od podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpi zbycie tego gruntu.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym brak jest podstawy prawnej do zwrotu ulg z tytułu budowy budynku mieszkalnego, a w związku z korzystaniem z ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, za rok podatkowy w którym nastąpi zbycie nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym obowiązana jest Pani doliczyć do podatku należnego kwoty uprzednio odliczone z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Z danych posiadanych przez tut. organ podatkowy wynika, że w dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj