Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/VP/443-75a/07/EC
z 13 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/VP/443-75a/07/EC
Data
2007.06.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
członek wspólnoty mieszkaniowej
odsetki od zaliczek
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2007r. (data wpływu do Urzędu 15.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

U z a s a d n i e n i e

stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

Wnioskiem z dnia 20.03.2007r. (data wpływu do Urzędu 30.03.2007r.). Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakres działalności Wspólnoty obejmuje:1) utrzymanie nieruchomości wspólnej, przez którą zgodnie z ustawą , rozumie się grunt pod budynkiem oraz części budynku i urządzenia nie służące wyłącznie właścicielom lokali (np. klatki schodowe, windy, piwnice, strychy, dachy, zewnętrzne ściany budynków , instalacje energetyczne, a także garaże i miejsca parkingowe znajdujące się w obrębie budynku),2) dostarczanie mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej,3) wynajem lub dzierżawę części wspólnych na rzecz osób trzecich. W ocenie Wspólnoty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w rozumieniu art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług i nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ww. ustawy następujące czynności i wpływy:1.w ramach zarządu nieruchomością wspólną , o którym mowa w art. 14 ustawy o własności lokali w zakresie:a)otrzymywanych zaliczek wnoszonych przez właścicieli lokali mieszkalnych , użytkowych, garaży i miejsc postojowych tytułem opłat na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnotowej będącej zasobem mieszkaniowym,b) naliczanych przez Wspólnotę odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli lokali należących do wspólnoty,c)otrzymywanych rekompensat (rękojmia, wady gwarancyjne, odszkodowania z ubezpieczeń itp.)2. w ramach zakupu i dostarczania mediów do lokali poszczególnych właścicieli będących członkami wspólnoty mieszkaniowej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm./ ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną. Jednostka powstała na podstawie powyższego przepisu posiada określoną strukturę organizacyjną, w skład której wchodzą (tworzą ją) właściciele lokali, zobowiązani do określonych zachowań i czynności wynikających z ustawy. W celu należytego utrzymania lokali, ich właściciele zobowiązani są do ponoszenia wydatków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością. Koszty te można podzielić na koszty zarządu częściami wspólnymi nieruchomości i koszty związane z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali. Z powyższych tytułów na rzecz wspólnoty właściciele zobowiązani są do uiszczania zaliczek w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych.

Zaliczki te stanowią jedynie partycypację w kosztach wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków, nie stanowią natomiast obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./, gdyż wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług na rzecz samych siebie poprzez zapłatę zaliczek (kwot) z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali, np. z tytułu opłat za dostawę wody, odprowadzanie ścieków czy wywóz nieczystości stałych. Stroną umowy dotyczącej ww. czynności, co do zasady jest wspólnota mieszkaniowa reprezentowana przez zarząd, wpłacane zaś przez członków wspólnoty zaliczki oraz odsetki od nieterminowych wpłat zaliczek przez właścicieli,nie mieszczą się w ramach regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zgodnie z art. 222 zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj