Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR2/443-32/07/MP
z 25 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR2/443-32/07/MP
Data
2007.07.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
olej napędowy
paliwo silnikowe


Pytanie podatnika
Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do napędu demonstracyjnych samochodów osobowych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży samochodów. W związku z tym nabywa paliwo do samochodów demonstracyjnych służących jako pojazdy testowe dla klientów, które są przez Stronę traktowane jako towary handlowe i po krótkim okresie eksploatacji są sprzedawane ze stawką podstawową (22%) podatku od towarów i usług.W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do napędu demonstracyjnych samochodów osobowych. Zdaniem Strony ograniczenie w zakresie odliczenia podatku od paliwa do napędu samochodów osobowych, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do demonstracyjnych samochodów osobowych, które stanowią u podatnika towary handlowe sprzedawane po pewnym okresie ich eksploatacji jako pojazdy testowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Określone w w/w przepisie w sposób ogólny prawo podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej doznaje szeregu ograniczeń i wyłączeń przewidzianych w innych przepisach w/w ustawy, przede wszystkim zaś w art. 88 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 (pkt 3).

Cytowany przepis jako wprowadzający odstępstwo od reguły przewidzianej w art. 86 ust. 1 ustawy winien być interpretowany ściśle, zgodnie z zasadą exeptiones non sunt extendendae. Mając powyższe na względzie należy wskazać, iż na jego podstawie wyłączona została możliwość obniżenia przez podatnika podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu określonej kategorii (rodzajów) pojazdów. Po pierwsze samochodów osobowych. Po drugie, innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy. W przepisie tym, obok wspomnianych expressis verbis w art. 88 ust. 1 pkt 3 samochodów osobowych, wymienione zostały pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 tony. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zarówno w samym art. 86 ust. 3, jaki i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy brak jest odwołania do ust. 4 art. 86. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego oznacza to, iż przepis ten nie może mieć odpowiedniego zastosowania w przypadku nabywania przez podatnika paliwa silnikowego (oleju napędowego lub gazu) do napędu wymienionych w nim pojazdów. Jego zastosowanie zostało przez ustawodawcę ograniczone wyłącznie do przypadków nabycia takich pojazdów przez podatnika. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj