Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR2/443-36b/07/PG
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR2/443-36b/07/PG
Data
2007.09.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
prawo własności
przeniesienie prawa


Pytanie podatnika
Czy w kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wg. stawki 22% należy ująć tylko tą część udziałów we współwłasności, która została nabyta po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993r. (Dz. U. z 1993r., nr 11 poz. 50 ze zm.); tj. udziału wynoszącego 39/200 współwłasności nieruchomości?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona posiada udziały we współwłasności nieruchomości (hotel). Udziały te zostały nabyte przez przejęcie innej spółki, co nastąpiło w roku 2000 na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Bankowego. Do w/w przejęcia przez Stronę doszło w trybie art. 158 Prawa bankowego, na podstawie którego to Strona wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki przejmowanej spółki (banku).Przejęta przez Stronę spółka udzieliła inwestorowi kredytu na budowę hotelu. W związku z problemami finansowymi inwestora i niemożnością terminowej spłaty rat zaciągniętego kredytu bank nabył udziały we współwłasności nieruchomości, zarówno w odniesieniu do wnoszonego budynku jak i gruntu na którym go wnoszono. Nabycie udziału we współwłasności nieruchomości odbyło się w następujących terminach:w 1991r. - udział wynoszacy 3/20 współwłasności nieruchomości;w 1992r. - udział wynoszący 1/20 współwłasności nieruchomości;w 1995r. - udział wynoszący 39/200 współwłasności nieruchomości.Przeniesienie prawa własności nastąpiło na podstawie aktów notarialnych. Żadna ze sprzedaży nie została udokumentowana fakturą VAT.W związku z powyższym stanem faktycznym Strona zwróciła się z zapytaniem, czy w kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wg. stawki 22% należy ująć tylko tą część udziałów we współwłasności, która została nabyta po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993r. (Dz. U. z 1993r., nr 11 poz. 50 ze zm.); tj. udziału wynoszącego 39/200 współwłasności nieruchomości.

Aby w pełni odnieść się do w/w stanu faktycznego należy cofnąć się do stanu prawnego z dnia nabycia w/w udziałów w przedmiotowej nieruchomości. W przypadku dwóch pierwszych transakcji nabycia udziałów w nieruchomości nie obowiązywała jeszcze ustawa o podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku trzeciej transakcji art. 4 pkt 7 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r., nr 11 poz. 50 ze zm.), formułuje definicję towaru używanego, przez który należy rozumieć towar używany przez okres co najmniej 6 miesięcy, a w odniesieniu do budynków i budowli przez okres co najmniej 5 lat od końca roku w którym zakończono budowę.Z art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy wynika, że czynności dotyczące sprzedaży oraz darowizny towarów używanych są zwolnione przedmiotowo z podatku od towarów i usług pod dwoma jednakże warunkami:a) sprzedaż dokonywana jest przez użytkownikab) w stosunku do w/w towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.Z powyższego wynika bezspornie, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie przysługiwało w stosunku do pierwszych dwóch transakcji nabycia udziałów w w/w nieruchomości, ponieważ transakcje miały miejsce przed 05.07.1993r. tj. przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.Natomiast w stosunku do trzeciej transakcji kwestią przesądzającą o braku prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest fakt iż czynność ta nie została udokumentowana fakturami VAT. Tak więc nie zostały spełnione przesłanki z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r., nr 11 poz. 50 ze zm.), który nie przewidywał innego niż faktura bądź dokument celny dokumentu uprawniającego do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (warunek ów został spełniony, ponieważ nabycie przedmiotowych udziałów nie nastąpiło na podstawie faktur VAT, co wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego); zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.Reasumując sprzedaż w/w udziałów w przedmiotowej nieruchomości zarówno nabytych przed 1993r. jak i po będzie, jako dostawa towaru używanego korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj