Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/436-23/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/436-23/07
Data
2007.09.21



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy pożyczka udzielona przez pożyczkodawcę, stanowiąca usługę pośrednictwa finansowego sklasyfikowaną w PKWiU 65.22, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. W konsekwencji, a w związku z tym zawarcie takiej umowy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza zawrzeć z zagranicznym pożyczkodawcą nie będącym udziałowcem Spółki umowę pożyczki, na podstawie której zostanie dokonana wypłata środków finansowych na rzecz Spółki. Zgodnie z umową pożyczki, Spółka będzie płacić odsetki od pożyczki na rzecz pożyczkodawcy. W oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.), Spółka klasyfikuje udzielenie pożyczki pod symbolem PKWiU 65.22 jako „usługi udzielenia pożyczek świadczone poza systemem bankowym”.

Zdaniem Podatnika, pożyczka udzielona przez pożyczkodawcę, stanowiąca usługę pośrednictwa finansowego sklasyfikowaną w PKWiU 65.22, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. W konsekwencji, zawarcie umowy pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC.

Spółka wniosła o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Na podstawie przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2007 r. Dz. U. Nr 68, poz. 450), podatkowi podlegają umowy pożyczki.

W postanowieniu z dnia .09.2007 r. nr ZP/443-144/07 dotyczącym pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tut. organ podatkowy stwierdził m. in., iż pożyczka, która będzie udzielona Spółce przez zagranicznego kontrahenta należy do usług pośrednictwa finansowego. W sytuacji opisanej w złożonym wniosku, dojdzie do podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług importu usług, z tytułu którego podatnikiem będzie Wnioskująca, natomiast na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 usługa ta będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Stosownie zaś do przepisu art. 2 pkt 4 cytowanej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy spółki i jej zmiany,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem, skoro jedna ze stron (Wnioskująca) z tytułu dokonania czynności pożyczki będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, to na podstawie ww. przepisów, pożyczka otrzymana przez Podatnika od podmiotu zagranicznego nie będącego udziałowcem Spółki, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, stanowisko wyrażone przez Podatnika należało uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj