Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.I-415/10/2007
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-415/10/2007
Data
2007.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
oświadczenia
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy w przypadku nie złożenia oświadczenia zgodnie z treścią art. 21 ust. 21 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), można korzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ?


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli nie podziela poglądu wyrażonego w złożonym w dniu 29.06.2007r. wniosku w sprawie dokonania interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Dnia 29.06.2007 roku zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, że w dniu 22.03.2007 r. przekszatałciła Pani mieszkanie lokatorskie na mieszkanie własnościowe. Dnia 23.03.2007 r. dokonała Pani sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego. W lokalu powyższym mieszkała Pani od 1984 roku do marca 2007 roku. Nie złożyła Pani w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego oświadczenia, że spełnia warunki do zwolnienia z podatku, gdyż była Pani poinformowana tylko o obowiązku zapłaty podatku.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem:Czy w przedstawionym stanie faktycznym, pomimo nie złożenia w terminie wniosku o zwolnienie z podatku może korzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ?

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie Urząd Skarbowy powinien uwzględnić Pani stanowisko i po złożeniu przez Panią stosownego wniosku zwolnić z zapłaty podatku na podstawie tzw. ulgi meldunkowej - art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez Panią sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) informuje:Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a.)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania mają jednak zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r. (art. 7 ust. 1 tejże ustawy).

I tak w myśl art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy przewidział zwolnienie z podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- pod warunkiem, że podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a.) – d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że skoro nowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych, nabytych od 1 stycznia 2007 r., to zasady te obejmują również zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych. Oznacza to, że okres 12 miesięcznego zameldowania, o którym mowa w tym przepisie, winien być liczony najwcześniej od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Zameldowanie na pobyt stały przed dniem nabycia, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostaje bez znaczenia dla zastosowania tego zwolnienia. Do okresu zameldowania nie jest bowiem uwzględniany okres zameldowania przed dniem nabycia budynku czy lokalu mieszkalnego na własność.

Jest jeszcze drugi warunek, niezbędny do skorzystania ze zwolnienia, a mianowicie na mocy art. 21 ust. 21 ww. ustawy podatkowej, zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia. Oświadczenie takie należy złożyć w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Należy zwrócić uwagę, że termin 14 dni na złożenie oświadczenia jest terminem zawitym i nieprzywracalnym.

Oceniając przytoczone powyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że podatnik, który sprzedał nieruchomość lub prawo, w którym był zameldowany co najmnej przez okres 12 miesięcy, ale nie złożył do właściwego urzędu skarbowego oświadczenia o spełnieniu tego warunku, jest obowiązany do zapłaty 19 % podatku od dochodu osiągniętego od tej transakcji.

Zatem biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela Pani stanowiska, że przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego dokonanego w 2007 r., będzie zwolniony od opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Naczelnika tut. organu podatkowego nie spełniła Pani warunków, o których mowa powyżej, a więc sprzedaż w 2007 r. ww. lokalu mieszkalnego będzie stanowić źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19 % podatkiem dochodowym, według zasad określonych w art. 30e ustawy podatkowej.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla podatnika.Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz stan faktyczny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj